Włoski gubernator wściekły na Finlandię. Żąda zamrożenia wniosku o członkostwo w NATO
Gubernator Friuli Venezia Giulia, północno-wschodniego regionu Włoch, Massimiliano Fedriga, zwrócił się do włoskiego parlamentu o podjęcie działań wstrzymujących starania Finlandii o przyjęcie do Paktu Północnoatlantyckiego. Oficjalnym powodem mają być decyzje Finów w sprawie ich fabryki, działającej na włoskim obszarze. Jednak prawdziwym tłem do tych starań mogą być partyjne poglądy gubernatora.
Massimiliano Fedriga uważa, że wniosek Helsinek o poszerzenia struktur Sojuszu wcale nie powinien być rozpatrywany, a przynajmniej nie w czasie, gdy Finowie noszą się z zamiarem zmian dotyczących funkcjonowania na terenie Włoch ich fabryki. Gubernator obawia się, że fińska firma Wärtsilä Oyj Abp, działająca na arenie międzynarodowej jako Wärtsilä Corporation, produkująca i serwisująca technologiczne urządzenia służące do zasilania różnych sprzętów, wycofa się z Triestu, gdzie ma jeden z zakładów.
Rzeczywiście Wärtsilä zgłosiła zamiar zmian Wärtsilä Marine Power z Triestu. Plany Wärtsilä zapowiadają skoncentrowanie produkcji silników czterosuwowych w Vaasa. Realizacja tego projektu spowoduje zwolnienie 450 włoskich pracowników fińskiego zakładu w Trieście.
O sprawie gubernatorskiego wniosku poinformowała fińska gazeta "Iltalehti", powołując się na doniesienia włoskiego pisma "Il Piccolo". Przytoczyła także wypowiedź Rogera Holma, dyrektor Wärtsilä Marine Power. - Nasi pracownicy w Trieście wykonali znakomitą pracę w trudnych warunkach ostatnich lat. Musimy jednak skoncentrować naszą produkcję w Europie, aby dalej poprawiać naszą konkurencyjność. Chcę podkreślić, że Włochy i Triest pozostają bardzo ważne dla Wärtsilä - przekazał Holm w specjalnym komunikacie.
Włoski gubernator złości się na Finlandię. Żąda wstrzymania fińskiej akcesji do NATO
Według niego jednostka firmy nie zniknie z Triestu zupełnie, lecz będzie w przyszłości koncentrować się na działalności badawczo-rozwojowej, sprzedaży, zarządzaniu projektami, zaopatrzeniu oraz usługach i szkoleniach. - Większość naszych pracowników w Trieście jest zaangażowana w te działania. Opracowując przyszłe czyste rozwiązania dla żeglugi i sektora energetycznego, badamy możliwości nowych inwestycji w Trieście, związanych ze zrównoważoną technologią paliwową.
Gubernator Fedriga, żądający parlamentarnej interwencji i wstrzymania akcesji fińskiej do NATO, jest jednak pesymistą i uważa, że zmiany znaczą dla mieszkańców podległego mu regionu pogorszeni losów i utratę pracy. Uważa, że to nie w porządku w obliczu sytuacji, gdy Finlandia stara się o przyjęcie do NATO. Jest on bowiem zdania, że Finlandia, pretendując do struktury, powinna stać się strategicznym sojusznikiem Włoch, więc nie powinna wystawiać obywateli tego państwa do wiatru.
Rzeczywistym powodem desperackich ruchów gubernatora Massimiliano Fedrigi mogą być jego poglądy. Jest on członkiem włoskiej skrajnie prawicowej partii Sojusz Północny. Ugrupowanie to od samego początku fińskich starań sprzeciwia się jakiejkolwiek ekspansji NATO podczas wojny w Ukrainie.