Włoski doktor zajmujący się uchodźcami nominowany do polskiej nagrody
Jednym z kandydatów do przyznawanej dziś po raz 12. w Krakowie Polskiej Nagrody imienia Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka w latach 2002-2003, jest Włoch, doktor Pietro Bartolo.
15.10.2015 | aktual.: 15.10.2015 09:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bartolo od blisko 25 lat zajmuje się on uchodźcami przybywającymi na Lampedusę - włoską wyspę, leżącą bliżej Afryki niż Europy. O jego działalności można przeczytać więcej w wywiadzie WP z Jarosławem Mikołajewskim.
Doktor Bartolo czeka na molo portu na Lampedusie i już tam decyduje, dokąd posłać każdego imigranta - do ośrodka dla uchodźców, do lokalnego szpitala, do większej placówki na Sycylii czy do centrum specjalistycznego gdzieś na Półwyspie Apenińskim. Jak mówi, imigracją zajmuje się od 1991 roku i widział wszystkie zejścia na ląd przybyszy z Afryki. Według niego, ludzie ci nie przynoszą żadnych groźnych chorób ani chorób zakaźnych. Są zdrowi i silni.
- Jakżeby zresztą mogło być inaczej. Ci ludzie mają za sobą pustynię, nieopisane tortury i cierpienia, przepłynęli Morze Śródziemne, by dostać się na Lampedusę - tłumaczy doktor Bartolo. Włoski lekarz z niedowierzaniem przyjmuje wiadomości o tym, że są kraje, które bronią się przed migrantami murem czy drutem kolczastym.
Polska Nagroda imienia Sergio Vieira de Mello została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza w 2003 roku. Przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.
Dotychczasowymi Laureatami Nagrody byli między innymi: Bernard Kouchner, Andrzej Przewoźnik, Leopold Unger, Szewach Weiss, Alaksandr Milinkiewicz, ksiądz Marian Żelazek i Tadeusz Mazowiecki, a w kategorii "organizacja pozarządowa" - Centrum Dialogu Międzyetnicznego i Tolerancji "Amalipe", Centrum Pomocy Prawnej imienia Haliny Nieć, Stowarzyszenie Memoriał, Festiwal Kultury Żydowskiej i Fundacja Krzyżowa.
Gala wręczenia Polskiej Nagrody imienia Sergio Vieira de Mello odbędzie się o 16:30 w krakowskiej Willi Decjusza. W tym roku roku nadesłano 24 nominacje w kategorii "osoba" oraz 10 w kategorii "organizacja pozarządowa".