Trwa ładowanie...

Włosi znieśli stan wyjątkowy. To już koniec pandemii?

We Włoszech o północy z czwartku na piątek po dwóch latach i dwóch miesiącach zakończył się stan wyjątkowy z powodu pandemii. Ograniczono też wymóg posiadania przepustki sanitarnej, choć w wielu miejscach jest ona nadal potrzebna.

Włosi znieśli stan wyjątkowy. To już koniec pandemii? Włosi znieśli stan wyjątkowy. To już koniec pandemii? Źródło: PAP, fot: MASSIMO PERCOSSI
d1nh557

Stan wyjątkowy 31 stycznia 2020 roku wprowadził poprzedni rząd Giuseppe Contego. Miało to miejsce tuż po wykryciu w Rzymie dwóch przypadków zakażenia koronawirusem u małżeństwa chińskich turystów przybyłych z epicentrum epidemii, czyli miasta Wuhan.

Wraz ze zniesieniem stanu wyjątkowego przestanie działać komitet techniczno- naukowy, doradzający rządowi w sprawie zasad walki z pandemią. Prace zakończy też urząd nadzwyczajnego komisarza do spraw kryzysu, którym kierował generał sił zbrojnych Francesco Figliuolo.

Od piątku złagodzone są następne restrykcje antypandemiczne, które we Włoszech przez większość czasu były bardzo surowe.

d1nh557

Nie będzie już potrzebna przepustka sanitarna, by wejść do urzędu, do sklepów niespożywczych, do banków i na pocztę oraz do ogródka restauracyjnego, do środków komunikacji miejskiej i hoteli.

73 tysiące nowych zakażeń. I znoszą stan wyjątkowy

Osoby w wieku ponad 50 lat nie będą musiały okazywać wzmocnionej przepustki covidowej, wystawionej na podstawie szczepienia lub wyleczenia; wystarczy także Green Pass wydany wraz z negatywnym wynikiem testu.

Ponadto także osoby niezaszczepione po kontakcie z zakażonym nie będą musiały odbywać kwarantanny. Obowiązek izolacji dotyczyć będzie wyłącznie osób z pozytywnym wynikiem testu aż do czasu uzyskania negatywnego wyniku po co najmniej siedmiu dniach w przypadku zaszczepionych i dziesięciu dniach - niezaszczepionych.

Zmieniają się też zasady w szkołach: na zdalne nauczanie kierowani będą wyłącznie zakażeni uczniowie. Powrócą szkolne wycieczki.

d1nh557

Niezaszczepieni nauczyciele mogą wrócić do pracy w szkole, ale nie do nauczania.

W ostatnim dniu obowiązywania stanu wyjątkowego we Włoszech zanotowano 159 następnych zgonów na COVID-19 i ponad 73 tysiące nowych zakażeń.

Łączny bilans zmarłych od początku pandemii wynosi 159 383.

Surowce z Rosji. Rzecznik rządu obruszony pytaniem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nh557
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nh557
Więcej tematów