Trwa ładowanie...
d1ybxgk

Włochy: rekordowa liczba zmian ugrupowania w parlamencie

Rekordową liczbę 458 zmian przynależności klubowej zanotowano w tej kadencji włoskiego parlamentu, pracującego od 4 lat. Łącznie 315 parlamentarzystów, a więc jedna trzecia wszystkich, co najmniej raz przeszło do innego klubu bądź koła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
23.01.2008 Wlochy Rzym Parlament N/z Franco Marini , Giorgio Napolitano , Fausto Bertinotti , Massimo D'Alema , Romano Prodi , Francesco Rutelli Fot. Manuela Cacciaguerra/Emblema/REPORTER  Rome, January 23rd 2008 Chambers of Deputies Franco Marini, Giorgio Napolitano and Fausto Bertinotti - Massimo D'Alema, Romano Prodi and Francesco Rutelli
23.01.2008 Wlochy Rzym Parlament N/z Franco Marini , Giorgio Napolitano , Fausto Bertinotti , Massimo D'Alema , Romano Prodi , Francesco Rutelli Fot. Manuela Cacciaguerra/Emblema/REPORTER Rome, January 23rd 2008 Chambers of Deputies Franco Marini, Giorgio Napolitano and Fausto Bertinotti - Massimo D'Alema, Romano Prodi and Francesco Rutelli (East News)
d1ybxgk

Włoskie media zauważają, że nigdy wcześniej nie było takiej wędrówki parlamentarzystów po klubach i kołach. Od 2013 roku doszło do 262 zmian w Izbie Deputowanych i 196 w Senacie - podano w raporcie zredagowanym przez stowarzyszenie OpenPolis.

Rekordzistą jest senator z Neapolu Luigi Compagna, który 6 razy zmieniał przynależność. Ugrupowaniem, które straciło najwięcej parlamentarzystów jest Forza Italia. Kluby rządzącej Partii Demokratycznej, gdzie w minionych miesiącach doszło do polemik i rozłamu , opuściło 48 osób. Jednocześnie wstąpiło do nich 33 deputowanych i senatorów.

Zupełnie inne zjawisko obserwuje się zaś w Ruchu Pięciu Gwiazd, który pierwszy raz jest w parlamencie. Tam, jak się zauważa, więcej parlamentarzystów, oskarżanych o nielojalność jest wyrzucanych z klubu niż do niego przystępuje.

Poprzedni rekord zmian barw klubowych padł ponad 20 lat temu w czasie XIII kadencji parlamentu, gdy zanotowano około 400 przejść.

W komentarzach podkreśla się , że obecny ruch senatorów i deputowanych to rezultat polaryzacji i podziałów przed wyborami, które według kalendarza powinny odbyć się w przyszłym roku.

d1ybxgk

Podziel się opinią

Share
d1ybxgk
d1ybxgk