Trwa ładowanie...
d10hsc7

Włochy: prezydenci krajów Europy Środkowej dyskutują o przyszłości UE

W drugim dniu spotkania prezydentów krajów Europy Środkowej we włoskiej Verbanii, szefowie państw kontynuują dyskusję o przyszłości zjednoczonej Europy. Prezydenci mówią, m.in., o projekcie konstytucji europejskiej i o zachowaniu tożsamości kulturowej kontynentu.

Share
d10hsc7

Chociaż większość prezydentów reprezentuje w Verbanii kraje, które dopiero prowadzą negocjacje akcesyjne z Unią Europejską, to jednak chcą oni uczestniczyć w debacie na temat przyszłości zjednoczonej Europy. W ich opinii, Europa powinna jasno określić swoją tożsamość i wspólny dla wszystkich system wartości, na którym opierać się będzie przyszłe współistnienie.

Szczyt prezydentów nie zakończy się podjęciem żadnych konkretnych ustaleń. Jak mówi towarzyszący Aleksandrowi Kwaśniewskiemu minister Andrzej Majkowski, spotkanie w Verbanii należy traktować jako forum wymiany opinii i dialogu między państwami regionu.

Przywódcy państw Europy Środkowej wyrazili pełne poparcie dla prezydenta Macedonii Borisa Trajkovskiego, próbującego zakończyć walki z albańskimi partyzantami. Wezwali go jednak, aby uznał prawa mniejszości narodowych. (mag)

d10hsc7

Podziel się opinią

Share
d10hsc7
d10hsc7
Więcej tematów