Trwa ładowanie...

Włochy: Aresztowano burmistrza za pomoc uchodźcom

Włoska policja aresztowała Domenico Lucano, burmistrza miasta Riace (południowe wybrzeże Włoch), który jest zamieszany w pomoc nielegalnym imigrantom poprzez aranżowanie dla nich fałszywych małżeństw.

Share
Włochy: Aresztowano burmistrza za pomoc uchodźcomŹródło: Photoshot/REPORTER, fot: Igory Petyx/ROPI
d3j8svg

O sprawie poinformowała stacja telewizyjna BBC. Według jej doniesień organizowane małżeństwa miały być fikcyjne, ale pomagały uchodźcom uzyskać legalny pobyt na terenie państwa włoskiego.

Za dowód w sprawie służy rozmowa zarejestrowana przez policję. W niej burmistrz proponuje kobiecie z Nigerii zawarcie ślubu, który pomógłby jej w legalnie zostać na terenie Italii. Mówi o tym jako "jedynym wyjściu z tej sytuacji". Przypominał też przykłady z przeszłości i powiedział, że może taką ceremonię szybko zorganizować.

Burmistrz jest znany z polityki przyjaznej imigrantom, oddając im do użytku puste mieszkania i organizując szkolenia zawodowe, samemu licząc na ich chęci w ożywieniu życia i gospodarki miasteczka. Takie działania prowadzi od 1998 roku. Setki uchodźców mieszkało lub mieszka dalej w Riace.

d3j8svg

Lucano na razie nie został oskarżony, jedynie uchodzi za podejrzanego w sprawie. Otrzymał areszt domowy. Przedstawiono mu też zarzuty w związku z podpisaniem umowy na wywóz śmieci bez zachowania odpowiednich procedur.

Riace jest niedużą miejscowością na południu Włoch, w regionie Kalabrii. W listopadzie 2016 roku liczba mieszkańców wynosiła 2343.

Obecnie we Włoszech rządzi koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej, czyli lewicowych i prawicowych populistów. Obie partie prowadzą zgodnie politykę, która nie jest przychylna imigrantom.

d3j8svg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j8svg
d3j8svg
Więcej tematów