Trwa ładowanie...
d7bkipd
24-06-2011 14:40

Włamali się na konto słynnego Polaka; USA: to nieważne

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie umorzyła sprawę włamania hakerów na konto internetowe ks. prof. Michała Hellera i usiłowania oszustwa - poinformowała prokurator Bożena Owsiak z tarnowskiej prokuratury. Skrzynka pocztowa księdza penetrowana była z komputera o adresie IP działającego na terenie USA. Amerykańskie organy ścigania uznały, że sprawa ma niski priorytet, nie dotyczy terroryzmu ani międzynarodowej przestępczości i w związku z tym - z uwagi na ogrom podobnych wniosków i brak pracowników - pomoc nie może być udzielona.

d7bkipd
d7bkipd

Podobną decyzję w sprawie podobnego włamania na konto adwokata Jana Widackiego podjęła w grudniu 2010 r. krakowska prokuratura - poinformował prokurator Janusz Hnatko. O sprawie napisała w piątek "Gazeta w Krakowie".

Sprawa w tarnowskiej prokuraturze toczyła się z zawiadomienia ks. prof. Michała Hellera, który w sierpniu ubiegłego roku padł ofiarą ataku hakerskiego. Nieustalone osoby przejęły jego skrzynkę pocztową i rozesłały pod znajdujące się w niej adresy znajomych list, jakoby padł on ofiarą kradzieży w Szkocji i prosi o wpłatę na podane konto.

Listy były pisane po angielsku lub łamaną polszczyzną, wskazującą na użycie tłumacza internetowego. Jeden ze znajomych powiadomił telefonicznie księdza o wiadomości, którą rzekomo rozsyła, i spytał, czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Właściciel konta, po nieudanej próbie zmiany hasła i odzyskania konta, powiadomił o ataku i próbie oszustwa prokuraturę. Jak się okazało, żaden ze znajomych nie wysłał pieniędzy.

- Śledztwo zostało umorzone z powodu niemożności wykrycia sprawcy - powiedziała prokurator Owsiak. Prokuratura ustaliła, że skrzynka pocztowa księdza penetrowana była z komputera o adresie IP działającego na terenie USA. W związku z tym wystąpiła z wnioskiem o pomoc prawną do USA, jednak jej nie uzyskała.

d7bkipd

Amerykańskie organy ścigania uznały, że sprawa ma niski priorytet, nie dotyczy terroryzmu ani międzynarodowej przestępczości i w związku z tym - z uwagi na ogrom podobnych wniosków i brak pracowników - pomoc nie może być udzielona. Amerykanie poprosili jednak o informację, gdyby doszły nowe okoliczności sprawy. - Bez tej pomocy niemożliwe było ustalenie sprawcy - powiedziała Owsiak.

Z e-maila, jaki otrzymali w ubiegłym roku korespondenci Jana Widackiego wynikało, że został on okradziony w Madrycie i prosi o wysłanie pieniędzy, by mógł wrócić do domu. Adwokat, który przebywał w tym czasie w Polsce, o wszystkim dowiedział się także z telefonów od osób, które odebrały fałszywą wiadomość. Krakowska prokuratura ustaliła, że atak nastąpił prawdopodobnie z terenu Mauritiusa i również z braku możliwości ustalenia sprawcy postępowanie w sprawie oszustwa umorzyła.

Ks. prof. Michał Heller jest profesorem filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, fundatorem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (UPJP2-UJ) oraz dyrektorem Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych (UPJP2), a od 1990 r. - członkiem Papieskiej Akademii Nauk.

W 2008 r. jako pierwszy Polak został laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią.

d7bkipd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7bkipd
Więcej tematów