Trwa ładowanie...
22-05-2015 16:10

Władze Zakopanego chcą uporządkowania Krupówek

Władze Zakopanego chcą wprowadzenia Parku Kulturowego na Krupówkach. Z deptaku mają zniknąć szepcące reklamy i handel obnośny. W piątek rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Właściciele nieruchomości obawiają się, że koszty uchwały spadną na nich.

Władze Zakopanego chcą uporządkowania KrupówekŹródło: Fotolia, fot: Mariusz Prusaczyk
d1hkqhv
d1hkqhv

Poprzednie władze Zakopanego również proponowały utworzenie Parku Kulturowego na Krupówkach, ale projekt zaproponowany przez byłego burmistrza miasta nie spotkał się z aprobatą radnych poprzedniej kadencji z uwagi na daleko idące restrykcje. Tym razem radni wspólnie z nowym burmistrzem opracowywali mniej restrykcyjny projekt uchwały.

- Chcemy doprowadzić do kompromisu z właścicielami nieruchomości przy Krupówkach i jesteśmy zdeterminowani, aby wprowadzić Park Kulturowy na deptaku. Od dzisiaj każdy mieszkaniec może składać wnioski i uwagi do projektu uchwały. Nad każdym wnioskiem się pochylimy, ale nie oznacza to, że ze wszystkim się zgodzimy. Głównie chodzi nam o uporządkowanie przestrzeni Krupówek - wizytówki naszego miasta - mówił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Władze miasta chcą, aby uchwała weszła pod obrady Rady Miasta w czerwcu. Realizacja przepisów uchwały i jej efekty mają być widoczne za dwa, trzy lata.

Zakopiański radny i członek zespołu do spraw Parku Kulturowego Bartłomiej Bryjak powiedział, że tym razem jest duża szansa na uporządkowanie Krupówek. - Chcemy, żeby każdy turysta i mieszkaniec mógł spacerować estetycznymi i czystymi Krupówkami. Chcemy, aby reklamy przy deptaku nie były krzykliwe, agresywne, a były one jednolite i estetyczne, w podobnym stylu - mówił Bryjak.

d1hkqhv

Z fasad kamienic przy Krupówkach mają zniknąć wielkie billboardy, szczególnie, że wiele z nich nie reklamuje zakopiańskich produktów, a np. - jak zauważa radny - atrakcje na Słowacji. Według nowej uchwały dozwolony będzie handel w bramach, ale już nie na elewacjach. Zabroniona będzie sprzedaż "z ręki" oraz usługi tzw. wędrownych przebierańców oferujących fotografię.

Jeżeli uchwała o parku kulturowym zostanie uchwalona, to burmistrz będzie miał rok, aby opracować z ekspertami plan ochrony parku zawierający szczegółowe informacje określające gabaryty reklam, ich miejsce eksponowania i inne szczegóły.

Uchwała proponowana przez poprzedniego burmistrza była bardziej restrykcyjna i zakazywała jakiegokolwiek handlu ulicznego, poza regionalnymi straganami i kramami z oscypkami. Granice Parku Kulturowego proponowanego przez poprzednie władze były większe niż proponowane obecnie.

Właścicielka nieruchomości przy Krupówkach Barbara Sterczyńska zauważa, że usunięcie istniejących reklam z fasad będzie kosztowne, ponadto po mocowaniach zostaną ubytki w fasadach, które będą wymagały renowacji. - Dlaczego my mamy ponosić koszty tej uchwały? - pytała.

d1hkqhv

Inna właścicielka nieruchomości przy zakopiańskim deptaku Katarzyna Karciarz podkreśliła, że niektórzy właściciele kamienic mają podpisane wieloletnie umowy dzierżawy fasady pod reklamę, i za zerwanie umowy ktoś będzie musiał zapłacić. - Podobnie są podpisane umowy na grube pieniądze na miejsca pod stoiska handlowe. Wszystko jest robione poza naszymi plecami. Oczekujemy rzetelnego podejścia do pracy nad uchwałą. Chcemy być o wszystkim szczegółowo informowani - mówiła Karciarz.- "Stawia się nam zarzuty, że ciągle nam coś nie pasuje, ale nam też zależy na porządku i rozwiązaniu problemu zaśmieconych Krupówek - dodała.

Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG) podkreśliła, że estetyczne Krupówki to jedna z ważniejszych kwestii dotyczących wizerunku Zakopanego.

- Uporządkowanie Krupówek będzie sygnałem, że Zakopane się zmienia na lepsze. Nie ma co deliberować nad zasadnością tego projektu. Powinniśmy zacząć też rozmowy nad utworzeniem parku kulturowego w innych częściach miasta, np. na Gubałówce lub pod Wielką Krokwią - mówiła Wojtowicz.

d1hkqhv

Prezes TIG przekonywała, że porządek na Krupówkach dotyczy nie tylko właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców, ale i wszystkich mieszkańców miasta i turystów. - Mówimy o czymś, co jest wręcz dobrem narodowym - mówiła.

Prof. Aleksander B"hm, autor kilkudziesięciu projektów architektonicznych oraz współautor planu ogólnego Krakowa, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa i Warszawy przekonywał w piątek w Zakopanem, że choć wprowadzenie parku kulturowego nie będzie łatwe, to warto go wprowadzić. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Park Kulturowy to określony obszar powoływany w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

d1hkqhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hkqhv
Więcej tematów