Trwa ładowanie...
IAR

Władze Ukrainy ogłosiły częściową mobilizację

Działania Rosji można uznać za agresję przeciwko Ukrainie - ocenia szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij. W związku z trudną sytuacją na wschodzie kraju parlament ogłosił kolejną częściową mobilizację.
Share
Ukraińskie siły
Ukraińskie siłyŹródło: AFP, Fot: Dominique Faget
d2t8b1r

Andrij Parubij powiedział, że Rosja skoncentrowała przy granicach z Ukrainą 41 tysięcy wojskowych, 150 czołgów i 400 sztuk innej techniki wojskowej oraz pół tysiąca systemów artyleryjskich. Kijów twierdzi, że w związku z ofensywą ukraińskiej armii Rosjanie zmienili taktykę: częściej ostrzeliwują Ukraińców ze swojego terytorium, a także dostarczają więcej ciężkiej broni separatystom. Moskwy ma nie powstrzymywać nawet zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który - jak się podejrzewa - strącili separatyści za pomocą systemu Buk.

Rada Najwyższa poparła zatem propozycję prezydenta Petra Poroszenki ogłoszenia częściowej mobilizacji. Chodzi o wzmocnienie osobowe armii, Gwardii Narodowej, Służby Granicznej i innych formacji zbrojnych. Taki krok umożliwi też przeprowadzenie rotacji, ponieważ wojskowi skarżą się na trudne warunki służby.

Parlament zwrócił się też do wspólnoty międzynarodowej z prośbą o uznanie wspieranych przez Moskwę organizacji Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa za terrorystyczne w związku z zestrzeleniem przez ich członków samolotu pasażerskiego.

d2t8b1r

Podziel się opinią

Share
d2t8b1r
d2t8b1r
Więcej tematów