Trwa ładowanie...

Władze Dolnego Śląska wkraczają w nowy etap strategicznej inwestycji

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego kontynuuje inwestycję w Dolnośląską Sieć Szerokopasmową. Dzięki niej dostęp do szybkiego Internetu uzyska około 215 tys. gospodarstw domowych w regionie.

Władze Dolnego Śląska wkraczają w nowy etap strategicznej inwestycjiŹródło: mat. prasowy, fot: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
drc5j7b
drc5j7b

W poniedziałek, 27 kwietnia, samorządowcy wraz z wiceministrem Stanisławem Huskowskim podsumowali tzw. etap pasywny inwestycji w Dolnośląską Sieć Szerokopasmową. Projekt pod nazwą „Likwidacja obszarów wykluczenia informacyjnego i budowa dolnośląskiej sieci szkieletowej” pochłonął prawie 215 mln złotych, dzięki którym stworzono już światłowodową sieć o łącznej długości ponad 1600 km. W bezpośrednim zasięgu sieci znalazło się około 215 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja w Dolnośląską Sieć Szerokopasmową jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej.

Teraz województwo przystępuje do kolejnego etapu prac – zakupu tzw. części aktywnej oraz wyboru operatora sieci.

- Zakup części aktywnej obejmuje urządzenia do przekazywania sygnału internetowego ze światłowodów do indywidualnych odbiorców. Dolny Śląsk przoduje w realizacji założeń budowy sieci szkieletowych na tle innych województw w kraju – mówi Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Przetarg na zakup tych urządzeń ma być rozpisany do końca czerwca 2015 r.

Jeżeli chodzi zaś o wybór operatora, pojawia się pewien problem. W rozstrzygniętym w grudniu 2014 r. przetargu wybrano jako operatora DSS firmę Fondlar. Dotychczas jednak Urząd Marszałkowski nie podpisał z operatorem umowy i co więcej - zdecydowano o ponownym rozpisaniu specyfikacji przetargowej i przeprowadzeniu nowego postępowania koncesyjnego w sprawie wyboru operatora inwestycji.

drc5j7b

– Wcześniej wybór operatora opieraliśmy na założeniach uwzględniających inny stan prawny. W ostatnim czasie zmieniły się znacząco uwarunkowania prawne i technologiczne projektu. W ostatnich dwóch latach, w szczególności zaś w ostatnim roku weszły w życie nowe normy dotyczące e-administracji. Nakładają one na samorządy nowe zobowiązania, na które musimy odpowiedzieć w ramach projektu DSS – mówi Wojciech Zdanowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury w UMWD. Zarząd firmy Fondlar czeka na oficjalne uzasadnienie odstąpienia Urzędu od podpisania umowy.

Jak zapewniają władze województwa, zmiana operatora nie będzie miała wpływu na uruchomienie DSS. Działalność na rzecz tzw. klientów końcowych ma rozpocząć się w drugiej połowie 2016 r.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

drc5j7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drc5j7b
Więcej tematów