Trwa ładowanie...
d19pqti
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Władysław Bartoszewski będzie patronem KOD

• Władysław Bartoszewski będzie patronem Komitetu Obrony Demokracji
• Rzeczniczka KOD: zgodę wyraziła wdowa
• "To dla działaczy KOD postać najbardziej kojarząca się z zasadami, którymi kieruje się Komitet"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władysław Bartoszewski będzie patronem KOD
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d19pqti

Zmarły w ubiegłym roku prof. Władysław Bartoszewski będzie patronem Komitetu Obrony Demokracji - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka KOD Beata Kolis. Podkreśliła, że prof. Bartoszewski to postać, która działaczom KOD w sposób szczególny kojarzy się z walką o równość i demokrację.

Jak informuje rzeczniczka KOD, na patronat zgodę wyraziła wdowa po zmarłym 27 kwietnia 2015 r. prof. Bartoszewskim, Zofia Bartoszewska. - Dostaliśmy dzisiaj pięknego maila, w którym pani profesorowa wyraziła zgodę, jesteśmy też umówieni z nią na bezpośrednie spotkanie - powiedziała Kolis.

Dodała, że Bartoszewski to dla działaczy KOD postać najbardziej kojarząca się z zasadami, którymi kieruje się Komitet, czyli walką o demokrację. Wybór jego postaci ma - jak mówiła - również związek z przypadającą w najbliższą niedzielę pierwszą rocznicą śmierci Bartoszewskiego. - Jest oczywiście wiele wspaniałych postaci w naszym życiu publicznym, ale to hasło "warto być przyzwoitym", jak również to, że pan profesor prawie całe życie poświęcił walce o demokrację, równość, o różne wspaniałe idee, przesądziło o tym wyborze - zaznaczyła Kolis.

d19pqti

KOD brał też pod uwagę, by patronem stowarzyszenia został zmarły przed trzema laty Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP. - Myślę jednak, że pan premier i tak będzie zapewne jeszcze patronem innych stowarzyszeń, czy przedsięwzięć - dodała rzeczniczka Komitetu.

W komunikacie działacze KOD podkreślili m.in., że Bartoszewski "pozostaje na zawsze wzorem Polaka, Patrioty, Obywatela i człowieka przyzwoitego", który poświęcił całe swe życie walce o wolność, demokrację, poszanowanie człowieka i użycie gorzkich, dzielących doświadczeń raczej do budowania mądrej, wspólnej przyszłości, niż do pogłębiania i poszerzania istniejących już podziałów". "Tym bardziej będziemy uważnie postępować w przestrzeni publicznej, aby nie nadużyć zaufania Bliskich oraz osób, dla których Pan Profesor Władysław Bartoszewski jest autorytetem" - czytamy w komunikacie.

"Postać Pana Profesora, Jego dzieło, Jego spuścizna zawsze będzie drogowskazem dla naszego ruchu i dla każdego KOD-era i KOD-erki" - napisali działacze Komitetu Obrony Demokracji.

Zmarły przed rokiem prof. Bartoszewski - historyk, publicysta, pisarz, działacz społeczny, dyplomata był m.in. dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych oraz doradcą premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz. W czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania warszawskiego, więzień Auschwitz. Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W 2007 r. Władysław Bartoszewski został uznany przez użytkowników Wirtualnej Polski za "Człowieka Roku".

d19pqti

Podziel się opinią

Share

d19pqti

d19pqti
Więcej tematów