ŚwiatWładimir Putin: USA chcą sobie podporządkować Rosję

Władimir Putin: USA chcą sobie podporządkować Rosję

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył na spotkaniu z aktywistami Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), masowego ruchu społecznego skupiającego jego stronników, że USA nie chcą upokorzyć Rosji, lecz ją sobie podporządkować. Jak podkreślił, to nigdy nikomu się nie udało i się nie uda.

Władimir Putin: USA chcą sobie podporządkować Rosję
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

18.11.2014 | aktual.: 18.11.2014 19:24

- Oni chcą naszym kosztem rozwiązywać swoje problemy, chcą poddać nas swoim wpływom. W stosunku do Rosji nigdy nikomu to się nie udało i się nie uda - powiedział.

Prezydent oznajmił również, że kraje, które wprowadziły sankcje przeciwko Rosji, same są sobie winne i straciły opanowany przez siebie rosyjski rynek artykułów żywnościowych.

- Jesteśmy dorosłymi ludźmi i rozumiemy, co się dzieje. W istocie rzeczy wykorzystaliśmy niepoprawne postępowanie naszych partnerów, przede wszystkim tych państw, które z powodzeniem opanowały rosyjski rynek produktów rolnych. Uważam, że one same się podstawiły, nakładając na nas sankcje - powiedział.

Putin podkreślił, że "dało to Rosji prawo - również moralne - do wprowadzenia kontrsankcji". - Objęły one tę branżę, która w ostatnich latach demonstrowała bardzo dobre tempo rozwoju - dodał.

Prezydent Rosji ocenił, że "rosyjskie rolnictwo jest w stanie poradzić sobie praktycznie ze wszystkimi zadaniami". - Jeśli nie czulibyśmy, że rolnictwo może rozwiązać te zadania, to nigdy nie zastosowalibyśmy kontrposunięć - zaznaczył.

7 sierpnia Rosja zakazała importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii, odpowiadając w ten sposób na sankcje nałożone na nią przez Zachód w związku z agresywną polityką Moskwy wobec Ukrainy.

Ogólnorosyjski Front Narodowy zawiązał się w maju 2011 roku z inicjatywy Putina, w którego zamyśle miała to być koalicja organizacji, którym nie jest obojętna przyszłość Rosji. W ciągu trzech lat do frontu przystąpiły lojalne wobec Kremla stowarzyszenia kombatanckie, młodzieżowe, kobiece, związkowe i biznesowe - łącznie ponad 1900 organizacji z całej Rosji. Akces do ONF zgłosiło również wiele zakładów pracy. Jego partnerami zostały partie polityczne: Jedna Rosja, Patrioci Rosji, Ojczyzna i Kozacka Partia FR.

Podczas wyborów prezydenckich w marcu 2012 roku ONF w różnych miastach FR organizował manifestacje poparcia dla Putina. Uczestniczył także w wyborach do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, w grudniu 2011 roku. Jego przedstawicielom przypadła jedna trzecia miejsc na listach Jednej Rosji, kierowanej przez Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa. Ostatecznie objęli oni 87 mandatów (z 238 zdobytych przez tę partię władzy).

W maju 2013 roku Ogólnorosyjski Front Narodowy przekształcił się w ruch społeczny. Na jego czele stanął Putin.

Zobacz również film: Rosyjska armia rośnie w siłę
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (268)