Trwa ładowanie...

Władimir Putin przedstawił plan pokojowy: porozumienie Kijowa z separatystami być może już w piątek

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował, po rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką, siedmiopunktowy plan przerwania rozlewu krwi i ustabilizowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy. Szczegóły planu przedstawiono na stronie internetowej prezydenta. Jak powiedział Putin podczas wizyty w Mongolii, "ostateczne porozumienie w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie może zostać osiągnięte w najbliższy piątek na spotkaniu grupy kontaktowej".

Share
Władimir Putin przedstawił plan pokojowy: porozumienie Kijowa z separatystami być może już w piątek
Źródło: PAP/EPA, fot: Alexey Nikolsky/ Ria Novosti
dqmbgeq

Putin powiedział dziennikarzom, że plan powstał w trakcie lotu do Ułan Bator i jest złożony z siedmiu punktów.

Pierwszy punkt planu przewiduje "wstrzymanie aktywnych operacji ofensywnych sił zbrojnych, formacji zbrojnych pospolitego ruszenia południowego wschodu Ukrainy na kierunkach donieckim i ługańskim".

Następnym krokiem - według prezydenta - powinno być "wycofanie pododdziałów zbrojnych struktur siłowych Ukrainy na odległość wykluczającą możliwość ostrzeliwania miejscowości przez artylerię i wszelkie systemy rakietowe".

dqmbgeq

Punkt trzeci planu zakłada ustanowienie "pełnowartościowej i obiektywnej międzynarodowej kontroli nad przestrzeganiem warunków przerwania ognia", a także "monitoringu sytuacji w utworzonej w taki sposób strefie bezpieczeństwa".

Punkt czwarty przewiduje "wykluczenie stosowania lotnictwa bojowego przeciwko ludności cywilnej i miejscowościom w strefie konfliktu".

W następnej kolejności prezydent Rosji proponuje "zorganizowanie wymiany osób przetrzymywanych przy użyciu siły - według formuły 'wszystkich na wszystkich' bez jakichkolwiek warunków wstępnych".

Punkt szósty planu zakłada "otwarcie korytarzy humanitarnych dla uchodźców i dostaw ładunków humanitarnych do miast i miejscowości Donbasu - obwodów donieckiego i ługańskiego".

W punkcie siódmym Putin proponuje "skierowanie do miejscowości w Donbasie, które ucierpiały w konflikcie, brygad remontowych z zadaniem odbudowania zniszczonych obiektów infrastruktury socjalnej i komunalnej oraz pomocy w przygotowaniu do zimy".

Zdaniem prezydenta Rosji plan ten mógłby zostać przyjęty na posiedzeniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE, która zbierze się w piątek w Mińsku.

dqmbgeq

Podziel się opinią

Share
dqmbgeq
dqmbgeq
Więcej tematów