Trwa ładowanie...
d2tv5o0
prezydent

Władimir Putin premierem Rosji

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał swojego poprzednika Władimira Putina na stanowisko premiera. Wcześniej kandydaturę Putina poparła Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin premierem Rosji
(PAP/EPA)
d2tv5o0

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zaprzysiezenie-prezydenta-rosji-6038646166905985g )
Zaprzysiężenie prezydenta Rosji

Nowy premier ma teraz tydzień na zaproponowanie struktury i składu swojego gabinetu. Putin stanie na czele rządu po raz drugi - premierem był już w latach 1999-2000. Jego kandydaturę, zgłoszoną poprzedniego dnia przez Miedwiediewa, poparło 392 deputowanych, przeciw głosowało 56, nikt nie wstrzymał się od głosu.

d2tv5o0

To najwyższy rezultat w historii Rosji. Dotychczas największe poparcie wśród deputowanych - 381 głosów - miał na starcie poprzedni premier Wiktor Zubkow. W 1999 roku Putin zjednał sobie tylko 232 deputowanych w 450-osobowej izbie.

Miedwiediew, który osobiście przyjechał do Dumy, aby przedstawić kandydata na szefa rządu, podkreślił, że Putin nie potrzebuje żadnych rekomendacji - ma za sobą dwie kadencje prezydenckie i jego dokonania są znane.

Wiadomo, jak wiele zrobił dla umocnienia państwa i jego bezpieczeństwa. Z Rosją znów zaczęto się liczyć w świecie - powiedział. Prezydent zaznaczył, że powierzenie Putinowi sterów rządu zagwarantuje kontynuowanie dotychczasowego kursu i przyczyni się do dalszego rozwoju Rosji.

Liderzy parlamentarnych frakcji prokremlowskich partii Jedna Rosja i Sprawiedliwa Rosja, a także nacjonalistycznej Liberalno- Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego wysoko ocenili prezydenturę Putina i opowiedzieli się za powierzeniem mu stanowiska premiera.

d2tv5o0

Przeciwko Putinowi wystąpiła tylko Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej. Jej lider Giennadij Ziuganow ostro skrytykował politykę społeczno-gospodarczą rządu i Kremla.

Putin miał szczęście. Podczas ośmiu lat jego prezydentury nie było ani jednej mroźnej zimy i ani jednej suszy, a ceny ropy naftowej poszybowały do 120 dolarów za baryłkę - powiedział Ziuganow.

Przedstawiając swoje plany, Putin zapowiedział, że jednym z priorytetów jego rządu będzie walka z inflacją, która w 2007 roku wyniosła 11,9%. Wśród reform, które zamierza przeprowadzić, wymienił reformę emerytalną i podatkową.

Rosja powinna zbudować jeden z najlepszych systemów podatkowych w świecie - podkreślił. Jednym z elementów reformy podatkowej będzie zmniejszenie obciążeń podatkowych dla przemysłu naftowego.

d2tv5o0

Putin zapowiedział też reformy w edukacji, służbie zdrowia i budownictwie mieszkaniowym. Oznajmił również, że jego rząd będzie wspierać rosyjskie inwestycje za granicą.

Premier zauważył, że w 2007 roku z powodu dyskryminacyjnych posunięć różnych krajów rosyjskie firmy straciły możliwość zainwestowania ok. 50 mld dolarów.

Będziemy przekonywać naszych partnerów, że rosyjskie inwestycje nie są gorsze od innych - podkreślił, nie zdradzając, jakich argumentów zamierza używać. Putin zadeklarował także, że poprze propozycje Dumy albo przedłoży jej własne projekty ustaw zaostrzających walkę z korupcją.

Debata nad kandydaturą Putina trwała dwie godziny. Każda z frakcji - z wyjątkiem Jednej Rosji - zadała mu po dwa pytania. Jedna Rosja zrezygnowała z zadawania pytań, oświadczając, że jest w stałym kontakcie ze swoim liderem.

Jerzy Malczyk

d2tv5o0

Podziel się opinią

Share

d2tv5o0

d2tv5o0
Więcej tematów