Władimir Putin premierem Rosji
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał swojego poprzednika Władimira Putina na stanowisko premiera. Wcześniej kandydaturę Putina poparła Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/zaprzysiezenie-prezydenta-rosji-6038646166905985g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/zaprzysiezenie-prezydenta-rosji-6038646166905985g )
Zaprzysiężenie prezydenta Rosji
Nowy premier ma teraz tydzień na zaproponowanie struktury i składu swojego gabinetu. Putin stanie na czele rządu po raz drugi - premierem był już w latach 1999-2000. Jego kandydaturę, zgłoszoną poprzedniego dnia przez Miedwiediewa, poparło 392 deputowanych, przeciw głosowało 56, nikt nie wstrzymał się od głosu.
To najwyższy rezultat w historii Rosji. Dotychczas największe poparcie wśród deputowanych - 381 głosów - miał na starcie poprzedni premier Wiktor Zubkow. W 1999 roku Putin zjednał sobie tylko 232 deputowanych w 450-osobowej izbie.
Miedwiediew, który osobiście przyjechał do Dumy, aby przedstawić kandydata na szefa rządu, podkreślił, że Putin nie potrzebuje żadnych rekomendacji - ma za sobą dwie kadencje prezydenckie i jego dokonania są znane.
Wiadomo, jak wiele zrobił dla umocnienia państwa i jego bezpieczeństwa. Z Rosją znów zaczęto się liczyć w świecie - powiedział. Prezydent zaznaczył, że powierzenie Putinowi sterów rządu zagwarantuje kontynuowanie dotychczasowego kursu i przyczyni się do dalszego rozwoju Rosji.
Liderzy parlamentarnych frakcji prokremlowskich partii Jedna Rosja i Sprawiedliwa Rosja, a także nacjonalistycznej Liberalno- Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego wysoko ocenili prezydenturę Putina i opowiedzieli się za powierzeniem mu stanowiska premiera.
Przeciwko Putinowi wystąpiła tylko Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej. Jej lider Giennadij Ziuganow ostro skrytykował politykę społeczno-gospodarczą rządu i Kremla.
Putin miał szczęście. Podczas ośmiu lat jego prezydentury nie było ani jednej mroźnej zimy i ani jednej suszy, a ceny ropy naftowej poszybowały do 120 dolarów za baryłkę - powiedział Ziuganow.
Przedstawiając swoje plany, Putin zapowiedział, że jednym z priorytetów jego rządu będzie walka z inflacją, która w 2007 roku wyniosła 11,9%. Wśród reform, które zamierza przeprowadzić, wymienił reformę emerytalną i podatkową.
Rosja powinna zbudować jeden z najlepszych systemów podatkowych w świecie - podkreślił. Jednym z elementów reformy podatkowej będzie zmniejszenie obciążeń podatkowych dla przemysłu naftowego.
Putin zapowiedział też reformy w edukacji, służbie zdrowia i budownictwie mieszkaniowym. Oznajmił również, że jego rząd będzie wspierać rosyjskie inwestycje za granicą.
Premier zauważył, że w 2007 roku z powodu dyskryminacyjnych posunięć różnych krajów rosyjskie firmy straciły możliwość zainwestowania ok. 50 mld dolarów.
Będziemy przekonywać naszych partnerów, że rosyjskie inwestycje nie są gorsze od innych - podkreślił, nie zdradzając, jakich argumentów zamierza używać. Putin zadeklarował także, że poprze propozycje Dumy albo przedłoży jej własne projekty ustaw zaostrzających walkę z korupcją.
Debata nad kandydaturą Putina trwała dwie godziny. Każda z frakcji - z wyjątkiem Jednej Rosji - zadała mu po dwa pytania. Jedna Rosja zrezygnowała z zadawania pytań, oświadczając, że jest w stałym kontakcie ze swoim liderem.
Jerzy Malczyk