Trwa ładowanie...

Władimir Putin: integracja Ukrainy z Unią to ryzyko dla Rosji. Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie

Prezydent Rosji Władimir Putin - po zakończeniu rozmów z Petrem Poroszenką - oświadczył na konferencji prasowej, że umowa stowarzyszeniowa Ukrainy i Unii Europejskiej niesie ze sobą ryzyko dla Rosji. - Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu - podkreślił i dodał, że w przeciwnym razie Rosja będzie zmuszona podjąć "posunięcia ochronne" - podaje agencja ITAR TASS. - Ukraina i UE uzgodniły zintensyfikować prace mające na celu "rozwianie niepokojów" wokół umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE - ostrzega Putin.

Władimir Putin: integracja Ukrainy z Unią to ryzyko dla Rosji. Musimy znaleźć jakieś rozwiązanieŹródło: PAP/EPA, fot: ALEXEY DRUZHININ/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL
d1qpnsb
d1qpnsb

Prezydent Rosji przyznał, że między Rosją i Ukrainą jest wiele "otwartych problemów", w których rozwiązaniu "zainteresowani są i Rosja i Ukraina i nasi europejscy partnerzy".

- Ponownie zwróciliśmy uwagę naszym partnerom - europejskim i ukraińskim - na to, że wdrożenie porozumienia stowarzyszeniowego Ukrainy z UE wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla rosyjskiej gospodarki - zaznaczył Putin. Wymienił w tym kontekście m.in. zniesienie ceł między Ukrainą i UE, różne wymogi fitosanitarne i przepisy o charakterze technicznym.

- Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie tych problemów - powiedział Putin i dodał, że w przeciwnym razie Rosja będzie zmuszona podjąć "posunięcia ochronne".

"Jest to sprawa Ukrainy"

Podkreślił jednocześnie, że uzgodnienie porozumienia o wstrzymaniu ognia jest "sprawą Ukrainy", ale Rosja może wnieść swój wkład do dialogu pokojowego.

d1qpnsb

- Rosja nie może rozmawiać o jakichkolwiek warunkach przerwania ognia czy możliwych porozumieniach między Kijowem, Donieckiem i Ługańskiem - oświadczył rosyjski prezydent. Wyjaśnił, że "to nie jest sprawa Rosji, a kwestia wewnętrzna samej Ukrainy".

- My możemy tylko sprzyjać temu, by powstała atmosfera zaufania w czasie tego możliwego i tak potrzebnego, według mnie, procesu negocjacyjnego. O tym właśnie mówiliśmy - dodał Putin.

Żołnierze rosyjscy na Ukrainie?

Putin opowiedział się za jak najszybszym wznowieniem prac grupy kontaktowej ds. Ukrainy. Powiedział też, że uzgodnił z Poroszenką wznowienie konsultacji na temat eksportu i przesyłania rosyjskiego gazu.

Nawiązując z kolei do - podanej we wtorek przez stronę ukraińską - informacji o zatrzymaniu na swoim terytorium grupy żołnierzy rosyjskich, Putin oświadczył, że "mogli oni znaleźć się na terytorium Ukrainy przez przypadek, podczas patrolowania granicy". Według rosyjskiego prezydenta, żołnierze ukraińscy wielokrotnie wchodzili na terytorium Federacji Rosyjskiej, w tym także wjeżdżali na pojazdach bojowych i "nigdy nie było z tym problemów".

- Mam nadzieję, że i w tym przypadku z ukraińskiej strony nie będzie żadnych problemów - powiedział Putin dodając, że i o tym rozmawiał o tym z Poroszenką.

Według ITAR-TASS obaj prezydenci mieli też dojść do porozumienia w sprawie pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy.

d1qpnsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qpnsb
Więcej tematów