Trwa ładowanie...
dff5ghq
dff5ghq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wkrótce ruszają III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Koncerty muzyki patrona festiwalu oraz kompozytorów przez niego cenionych odbędą się podczas III Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. Rozpoczną się one 13 listopada w Filharmonii Śląskiej. Dzień wcześniej - 12 listopada, przypada piąta rocznica śmierci Góreckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dff5ghq

Koncerty poświęcone Góreckiemu potrwają do 6 grudnia - czyli do dnia urodzin tego związanego z Katowicami artysty. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Filharmonia Śląska, której kompozytor jest patronem.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią symfonicy oraz chórzyści Filharmonii Śląskiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Michaela Zilma (m.in. zwycięzcy organizowanego w Katowicach Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w 1987 r.). Muzycy wykonają "Ein Deutsches Requiem" Johannesa Brahmsa.

Kompozycje samego Góreckiego oraz jego syna - Mikołaja, który poszedł w muzyczne ślady ojca m.in. kończąc u niego studia w klasie kompozycji, będzie można wysłuchać 21 listopada podczas koncertu muzyki kameralnej. Mikołaj Górecki po śmierci ojca m.in. dokończył jego IV Symfonię, której światowa premiera odbyła się w Londynie w kwietniu ub. r.

dff5ghq

Ostatni z koncertów - 6 grudnia - odbędzie się w ramach cyklu "Filharmoniczne wieczory organowe". Na trzymanuałowym instrumencie liczącym 36 głosów, który znajduje się w odnowionej przez paroma laty tamtejszej sali koncertowej zagra włoski muzyk Alessandro Bianchi.

Jak poinformowała Elżbieta Huzior z biura marketingu filharmonii, w ramach trzeciej edycji Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego zorganizowano także konkurs dla młodzieży. "Jest to konkurs na teledysk w dowolnej formie do +Koncertu na fortepian i orkiestrę+ Góreckiego. W jury zasiądą m.in. jego córka Anna Górecka oraz reżyser Lech Majewski, który wykorzystywał muzykę Góreckiego w swoich filmach" - powiedziała PAP Huzior. Wyniki konkursu, który rozpoczyna się w poniedziałek, zostaną ogłoszone 6 grudnia w katowickim kinie Światowid.

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) pochodził z Czernicy k. Rybnika. Przez wiele lat był związany z katowicką Akademią Muzyczną m.in. jako jej profesor i rektor. Był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Został również odznaczony Orderem Orła Białego.

Zadebiutował w 1958 r. "Epitafium" do słów Juliana Tuwima na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Jednak najbardziej znane dzieło Góreckiego to III Symfonia Pieśni żałosnych, która rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie i weszła do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX w.

Na początku listopada br. w Krakowie odbyła się światowa premiera niewykonywanego dotąd oratorium Góreckiego "Sanctus Adalbertus".

dff5ghq

Podziel się opinią

Share

dff5ghq

dff5ghq
Więcej tematów