"Wkrótce rozmowy z USA o modernizacji polskiej armii"
W najbliższym czasie do Polski przyjadą
amerykańscy eksperci na rozmowy w sprawie modernizacji polskiej
armii - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Witold
Waszczykowski.
Mamy pewne zobowiązania (strony amerykańskiej) do podjęcia rozmów na temat modernizacji sił polskich, czekamy teraz na zespoły ekspertów amerykańskich, którzy mają przyjechać lada chwila do Polski i podjąć te rozmowy. Wtedy spojrzymy na to inaczej i być może wrócimy do rozmów o budowie i funkcjonowaniu bazy antyrakietowej w Polsce - powiedział Waszczykowski w Radiu TOK FM.
W lutym ustalono, że rozmowy o instalacji w Polsce bazy systemu będą prowadzone jednocześnie z rozmowami o amerykańskiej pomocy w unowocześnieniu polskiej armii. Uzgodniono także, że po wizycie premiera Donalda Tuska w Stanach Zjednoczonych mają się toczyć robocze rozmowy ekspertów dotyczące zarówno samej tarczy, jak i pomocy wojskowej dla Polski.
Wiceszef polskiej dyplomacji pytany o postępy negocjacji, powiedział, że nowym wydarzeniem jest bardzo stanowcza deklaracja prezydenta Stanów Zjednoczonych, iż potrzeby modernizacyjne Polski powinny zostać uwzględnione. Poszły za tym już decyzje o stworzeniu grup technicznych, grup eksperckich, które lada chwila rozpoczną rozmowy z nami. Mamy nadzieję, że Amerykanie przymierzą się do pewnych rozwiązań, też finansowych, które spowodują, że po oszacowaniu naszych potrzeb będą również skłonni nas wesprzeć - mówił.
Pytany, jak długo może trwać to szacowanie powiedział, że kilka miesięcy. "Ale nie chcemy być zakładnikiem tego procesu. Chcemy - jeśli uzyskamy pewność, że grupy eksperckie przystąpiły do pracy - iść również naprzód w rozmowach na temat budowy bazy" - podkreślił Waszczykowski.
Wiceminister SZ odpowiedział twierdząco na pytanie, czy dostrzega presję ze strony Amerykanów związaną z końcem kadencji administracji prezydenta G.Busha. Dostrzegamy to, kadencja się kończy za kilka miesięcy - na jesieni rozpocznie się w USA już decydująca faza kampanii wyborczej - stąd też wydaje się, że jeśli chcielibyśmy podpisać porozumienie, zawrzeć je, to mamy czas do lata - mówił.
Tutaj presja czasowa powoduje, że strona amerykańska, mamy nadzieję, będzie podchodziła z większą otwartością i propozycjami wobec nas - dodał.
Waszczykowski powiedział, że spodziewa się kontynuacji realizacji pomysłu tarczy przez nowy amerykański rząd. Chociaż mogą być pewne akcenty - gdybyśmy nie podpisali tego porozumienia do lata - i być może będzie trzeba wznowić te negocjacje w przyszłym roku.
Na pewno nowa ekipa chciałaby się przyjrzeć rozwiązaniom finansowym, być może przeanalizować jeszcze jakieś inne rozwiązania, ale zakładam, że prędzej czy później wróciłaby do podobnej koncepcji - zaznaczył wiceszef MSZ.
Rozmowy o ulokowaniu w Polsce bazy 10 rakiet przechwytujących wchodzącej w skład amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej trwają drugi rok. Z Czechami Amerykanie rozmawiają o ulokowaniu radaru systemu. System obrony przeciwrakietowej (Missile Defense) ma chronić USA, ich wojska w różnych miejscach globu oraz częściowo terytoria państw sojuszniczych przed atakiem tzw. państw nieprzewidywalnych.
Polscy negocjatorzy chcą, by w razie zgody na umieszczenie bazy, Amerykanie udzielili Polsce większej pomocy wojskowej, by zminimalizować ryzyka związane z instalacją elementu "tarczy". Stronie polskiej zależy zwłaszcza na modernizacji obrony powietrznej przez przekazanie systemów obrony krótkiego i średniego zasięgu. Ulokowaniu elementów tarczy w tej części Europy sprzeciwia się Rosja.