Trwa ładowanie...
d3tgxeb

Wkrótce Polacy wybiorą prezydentów miast. Sondaż

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. W kontekście wygranej najczęściej padają nazwiska kandydatów na prezydentów miast dwóch największych partii - PiS i PO. Okazuje się jednak, że największe szanse mają osoby startujące z własnych komitetów wyborczych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Warszawie rywalizacja będzie toczyć się między kandydatami PiS i PO
W Warszawie rywalizacja będzie toczyć się między kandydatami PiS i PO (East News)
d3tgxeb

W 20 z 35 miast w pierwszej turze wyborów na prezydentów wygrywają kandydaci, którzy wystartują z własnych komitetów - wynika z sondażu wykonanego przez 18 największych gazet regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia.

W Warszawie, jeśli sondaż się sprawdzi, dojdzie do drugiej tury. W tym przypadku rywalizacja będzie dotyczyć kandydatów PiS i PO. Na Patryka Jakiego zagłosowałoby 31,2 proc. ankietowanych. Rafał Trzaskowski może liczyć na większe poparcie - 40,2 proc.

   WP.PL
(WP.PL)

Najprawdopodobniej aktualnie urzędujący prezydent Krakowa będzie pełnił tę funkcję jeszcze przez kolejną kadencję. Na Jacka Majchrowskiego, który jest kandydatem niezależnym, wskazało 40,1 proc. badanych. Małgorzata Wassermann, startująca z ramienia PiS, może liczyć na 28,2 proc. głosów.

d3tgxeb

Jarosław Wałęsa, syn byłego prezydenta, jest faworytem w Gdańsku (37,3 proc.). Poza nim do gry wchodzą też urzędujący obecnie Paweł Adamowicz (21,7 proc.) oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński (22 proc.). Mieszkańcy Lublina chcieliby, by prezydentem pozostał Krzysztof Żuk. Ma jednak rywala - Sylwestra Tułajewa z PiS, na którego wskazało 25,6 proc. pytanych.

We Wrocławiu na najwięcej głosów może liczyć Jacek Sutryk (24 proc.). Michała Kazimierza Ujazdowskiego z PO wybrało natomiast 22,4 proc. respondentów, a Mirosławę Stachowiak-Różecką z PiS - 21,5 proc.

Na prezydenturę w Katowicach może natomiast szykować się Marcin Krupa z PiS. W Poznaniu najpewniej stanowisko utrzyma Jacek Jaśkowiak - wspólny kandydat PO i Nowoczesnej. Jego rywal z PiS Tadeusz Zysk może liczyć na 22,6 proc. głosów. Już w pierwszej turze wyborów w Łodzi wygrać ma obecna prezydent miasta Hanna Zdanowska z PO (56,7 proc.). Kandydata Zjednoczonej Prawicy Waldemara Budę popiera natomiast 27,7 proc. ankietowanych.

Zobacz także: Czarzasty krytykuje obietnice PO

Wygląda na to, że wygrana w Białymstoku - już w pierwszej turze - należeć będzie do kandydata PO i Nowoczesnej Tadeusza Truskolaskiego (55,4 proc.). Kandydat PiS Jacek Żalek może spodziewać się głosów 12,5 proc. Polaków.

d3tgxeb

Robert Biedroń zapewne pozostanie prezydentem Słupska. Wybrało go 62,6 proc. badanych. W Rzeszowie najwięcej głosów uzyskał Tadeusz Ferenc (70,7 proc.), a w Toruniu Michał Zaleski (60,5 proc.).

W Kielcach prezydentura może przypaść Wojciechowi Lubawskiemu z PiS, który rządzi miastem od 2002 roku. Wskazało na niego 29,7 proc., zaś na Bogdana Wentę - dziś kandydata niezależnego - 25,6 proc..

W badaniu wzięło udział ponad 10 tysięcy respondentów. W każdej lokalizacji sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej kwotowo próbie przy zastosowaniu dwóch podstawowych parametrów demograficznych - płeć (kobieta i mężczyzna) oraz wiek: 18-29 lat, 30-44 lata, 45-59 lat i powyżej 60 lat.

Źródło: "Polska The Times"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3tgxeb

Podziel się opinią

Share
d3tgxeb
d3tgxeb
Więcej tematów