Wkrótce nastąpi rzadkie zjawisko astronomiczne
W najbliższą środę nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Niestety, będzie niewidoczne z terenu naszego kraju. Będzie to najdłuższe zaćmienie całkowite w XXI wieku.
Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii.
Dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie tłumaczy: ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity, czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi.
Maksymalny czas trwania fazy całkowitej, w której tarcza Słońca jest całkowicie schowana za Księżycem, potrwa aż 6 minut i 38.8 sekundy - podkreślił naukowiec.
Dodał, że pas najbliższego zaćmienia całkowitego przebiega przez Indie, Nepal, Bangladesz, Birmę, Chiny, Morze Chińskie, południową Japonię i Ocean Spokojny. Fazy częściowego zaćmienia będzie można podziwiać z całej południowo-wschodniej Azji i dużej części Oceanu Spokojnego.
Zaćmienie rozpocznie się 22 lipca o godzinie 2:53 naszego czasu w zatoce Khambhat w Indiach, a zakończy o 6:18 na Oceanie Spokojnym.