Wkrótce będzie miał kto rozmawiać z Episkopatem
Wkrótce zostaną powołani przedstawiciele strony rządowej do Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na nieoficjalne informacje z kancelarii premiera, kandydatami do Komisji ze strony rządu są wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.
19.12.2007 | aktual.: 20.12.2007 16:43
Kandydatury ma zatwierdzić jeszcze premier Donald Tusk.
Ze strony kościelnej współprzewodniczącym Komisji jest abp Sławoj Leszek Głódź. Należą zaś do niej bp Stanisław Budzik, bp Andrzej Dzięga, bp Andrzej Suski i abp Józef Życiński.
Ostatnie spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP odbyło się 29 marca 2006 r.
"Rzeczpospolita" podała, że Komisja spotka się jeszcze przed końcem roku m.in. aby przedstawić stanowisko w sprawie finansowania z budżetu metody zapłodnienia in vitro. Według "Rz", spotkanie ma dotyczyć także prac nad wprowadzeniem religii na maturę.
We wtorek Rada Episkopatu Polski do spraw Rodziny wystosowała list do parlamentarzystów. Hierarchowie Kościoła przypomnieli w nim nauczanie Kościoła i Jana Pawła II "o niegodziwości i niedopuszczalności metody in vitro".
List biskupów do parlamentarzystów został skierowany w związku z ostatnimi wypowiedziami przedstawicieli rządu na temat sztucznych zapłodnień "in vitro".
Minister zdrowia Ewa Kopacz mówiła wielokrotnie, że jeżeli resort, którym kieruje, będzie dysponował odpowiednimi środkami, to weźmie pod uwagę finansowanie zapłodnień in vitro.
Premier Donald Tusk mówił, że metoda zapłodnienia in vitro "jest warta wsparcia". Tusk podkreślił, że nie ma ustaleń rządowych w sprawie refundacji zapłodnienia in vitro. Dodał, że na razie nie przewiduje rozszerzenia palety procedur finansowanych ze składki zdrowotnej.
Po tych wypowiedziach głos zabrali metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz oraz sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. Abp Nycz zaznaczył, że zapłodnienie metodą in vitro jest nie do przyjęcia jako sprzeczne z nauką Kościoła.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że ludzkie życie i sposób jego przekazywania powinny mieć charakter godziwy, a - jak podkreślił - trudno uznać za ludzkie rozpoczęcie historii człowieka w probówce. Bp Budzik wyraził nadzieję, że zapłodnienie metodą in vitro będzie przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.