Trwa ładowanie...
d2gcdrz

Wizyta prezydent Litwy. Andrzej Duda wspomniał o polskich napisach

Litewska delegacja z prezydent Dalią Grybauskaitė przyleciała w czwartek do Warszawy. Z głową państwa spotkał się Andrzej Duda. Prezydent poruszył sprawę polskiej pisowni nazwisk oraz polskich nazw ulic na Litwie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda rozmawiał z Dalią Grybauskaitė o ochronie polskiego języka na Litwie
Andrzej Duda rozmawiał z Dalią Grybauskaitė o ochronie polskiego języka na Litwie (KPRP, Fot: Jakub Szymczuk)
d2gcdrz

Po uroczystym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez przywódcy rozmawiali "w cztery oczy". Później spotkały się obie delegacje i podpisano dwustronne porozumienia - w tym dotyczącą obronności.

Ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i Raimundas Karbolis podpisali dokumenty umożliwiające wymianę informacji radiolokacyjnej między siłami zbrojnymi obu państw. Obie strony podpisały też list intencyjny, na mocy którego wielonarodowa dywizja NATO w Elblągu poszerzy się o kolejne polskie i litewskie brygady.

W piątek wizyta w Lublinie

d2gcdrz

Na wspólnej konferencji Andrzej Duda wyrażał zadowolenie z dobrej współpracy obu państw w sektorze energetycznym. - Mamy jednoznaczne stanowisko jeżeli chodzi o budowę gazociągu Nord Stream 2 - powiedział.

Czytaj też: Trauma bałtyckich przywódców po spotkaniu z Trumpem. Pomylił Bałtyk z Bałkanami
Polacy o Andrzeju Dudzie. Tak źle nie było od dawna. Sondaż CBOS

Prezydent poruszył też sprawę ochrony języka polskiego na Litwie. Chodzi o pisownię polskich nazwisk w oryginale oraz polskie nazwy ulic. - Są projekty odpowiednich ustaw, mam nadzieję, że zostanie uchwalona taka, która tę współpracę jeśli chodzi o mniejszość polską obywateli litewskich poprawi i na to bardzo liczymy - powiedział.

Zobacz także: Policjanci przed domem Kaczyńskiego. "Megalomania"

W piątek Dalia Grybauskaitė i Andrzej Duda odwiedzą Lublin. Przed południem na pl. Litewskim wspólnie złożą kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej, w 450. rocznicę jej zawarcia obchodzimy w tym roku. Następnie dołączy do nich prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2gcdrz

Podziel się opinią

Share
d2gcdrz
d2gcdrz
Więcej tematów