Wizyta premiera w Brukseli - duże zainteresowanie i oczekiwania
W Brukseli przygotowaniom do środowej wizyty premiera Jarosława Kaczyńskiego towarzyszy duże zainteresowanie polityków i dziennikarzy, a także oczekiwanie, że szef polskiego rządu potwierdzi zaangażowanie Polski w sprawy europejskie.
29.08.2006 16:35
Polska jest dużym krajem i oczekujemy, że polski rząd będzie odgrywał w UE konstruktywną rolę a także będzie wdrażał to, co wspólnie postanawiamy (w UE) - powiedział Elmar Brok (niemiecka CDU)
, szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
Brok uważa, że wizyta Kaczyńskiego w Brukseli powinna być okazją, "by szukać więcej zaufania do siebie nawzajem, tak by spełniło się to, do czego dążymy: współżycie w pokoju europejskich narodów". Niemiecki europoseł przyznaje bowiem, że teraz tego zaufania brakuje.
Tuż po przylocie do Brukseli Jarosław Kaczyński spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Durao Barroso. Wizyta w KE będzie także okazją do rozmowy z polską komisarz ds. polityki regionalnej Danutą Huebner.
Rzecznik Komisji Europejskiej Philip Tod podkreślił, że wizyta w Brukseli jest pierwszą podróżą zagraniczną premiera Kaczyńskiego. Zwrócił uwagę na "zapoznawczy" charakter rozmów. To pierwsza okazja do wymiany poglądów między premierem Kaczyńskim i przewodniczącym Barroso. Jak zwykle przy tego rodzaju spotkaniach tematyka rozmów obejmuje aktualne priorytety Komisji Europejskiej, a także bieżące sprawy europejskie i międzynarodowe - powiedział Philip Tod. "Nie ma określonej, zamkniętej agendy spotkania" - dodał.
Nie wykluczył, że wśród innych tematów poruszone będą kwestie gospodarcze na linii Warszawa-Bruksela. Jedną z najpilniejszych jest ewentualny sprzeciw Komisji Europejskiej wobec rządowych planów pomocy finansowej dla polskich stoczni. KE uzależnia zgodę od przedstawienia do końca sierpnia wiarygodnych planów restrukturyzacyjnych, których dotychczas nie dostała.
Nieoficjalnie rozmówcy w KE przewidują, że rozmowa szefa KE i polskiego premiera będzie mieć raczej charakter "ogólny", a Barroso chce usłyszeć z ust samego premiera, jaką wagę obecny polski rząd przywiązuje do członkostwa w Unii Europejskiej.
Nieuniknione jednak - dodają te same źródła - że podczas spotkania tete-a-tete Barroso zapyta na przykład o głośne w prasie zagranicznej wypowiedzi polskich polityków na tematy "ideologiczne", w tym dotyczące przywrócenia kary śmierci.
Z drugiej strony - twierdzi inny funkcjonariusz KE - "po stronie Brukseli jest bardzo wyraźna chęć i gotowość utrzymania dobrych, pragmatycznych stosunków". Tu jednak ważne będzie działanie polskich władz, a nie deklaracje - zaznaczył.
Późnym popołudniem premier Kaczyński spotka się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Josepem Borrellem.
Rzecznik PE Jaume Duch podkreślił, że jest to "wizyta zapoznawcza, na prośbę premiera Polski, z której parlament bardzo się cieszy". Dodał, że "to do premiera należy złożenie jakiejś deklaracji, parlament będzie raczej słuchał". PE ma oczywiście nadzieję, że Polska będzie jego wiernym i zaangażowanym partnerem w integracji europejskiej - zaznaczył.
Wizyta polskiego premiera budzi duże zainteresowanie wśród zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Brukseli. Na ich wniosek zaplanowaną wczesnym popołudniem konferencję prasową Barroso i Kaczyńskiego przeniesiono z tzw. VIP Corner, przewidzianego na krótkie briefingi odwiedzających KE osobistości, do głównej sali prasowej, gdzie swoje konferencje mieli w tym roku m.in. premier Włoch Romano Prodi i kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Zapowiedziane są także wywiady premiera dla zachodnich mediów, w tym prestiżowego brukselskiego tygodnika "European Voice" i telewizji "Euronews".
Plan kilkugodzinnej wizyty będzie napięty i do ostatniej chwili ulegał zmianie. Odwołano spotkanie z polskimi eurodeputowanymi. W tym czasie premier Kaczyński spotka się z wysokim przedstawicielem UE ds. polityki zagranicznej Javierem Solaną, oraz premierem Belgii Guy Verhofstadtem. Na spotkanie z europosłami z Polski uda się minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.
W ambasadzie RP w Brukseli przewidziano spotkanie ze środowiskami polonijnymi i kombatanckimi. Już przed tygodniem odwołano natomiast wykład o problematyce europejskiej, który premier miał wygłosić w ośrodku European Policy Center.
Inga Czerny i Michał Kot