Trwa ładowanie...
d38k8lo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wizyta papieża w USA. Franciszek spotkał się z ofiarami pedofilii

Papież Franciszek spotkał się z ofiarami pedofilii, o czym sam poinformował w Filadelfii, zwracając się do biskupów przybyłych na Światowe Spotkanie Rodzin. Papież mówił o swym wstydzie z powodu skandalu i obiecał, że wszyscy winni zostaną ukarani.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek w Filadelfii (USA)
Papież Franciszek w Filadelfii (USA) (PAP/EPA, Fot: MATT ROURKE)
d38k8lo

- Przyrzekam, że wszyscy odpowiedzialni za seksualne wykorzystanie nieletnich zostaną ukarani - oświadczył papież na początku swego wystąpienia podczas spotkania z biskupami w seminarium świętego Karola Boromeusza w Filadelfii.

Franciszek wyraził wstyd z powodu skandalu i przeprosił. - Bóg płacze. Tych przestępstw i grzechów seksualnego wykorzystywania dzieci nie można dalej utrzymywać w tajemnicy" - powiedział.

Papież nie podał więcej szczegółów rozmowy z ofiarami księży pedofilów.

d38k8lo

O okolicznościach spotkania - które było oczekiwane w USA, gdzie przed laty ujawniono gigantyczny skandal nadużyć - poinformował następnie rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Franciszek zapewnił ofiary o tym, że "uczestniczy w ich cierpieniu"

Wyjaśnił on w wydanym komunikacie, że w seminarium papież spotkał się z trzema kobietami i dwoma mężczyznami - ofiarami wykorzystywania w dzieciństwie - oraz z ich rodzinami i opiekunami. Każda z ofiar przyszła z kimś z rodziny oraz osobą, która udziela jej wsparcia. Wszystkich przyprowadził do Franciszka kardynał Sean Patrick O'Malley, arcybiskup Bostonu, gdzie doszło do nadużyć w ogromnej skali i procederu ich tuszowania. Kardynał O'Malley jest przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, powołanej przez Franciszka.

Papież wysłuchał relacji ofiar, zwrócił się następnie do nich wszystkich, a potem po kolei rozmawiał z każdą z osób i modlił się z nimi - dodał ks. Lombardi.

d38k8lo

Ponadto ogłosił, że Franciszek zapewnił ofiary o tym, że "uczestniczy w ich cierpieniu", oraz o swym bólu i wstydzie za to, że rany zadali im kapłani i współpracownicy Kościoła. Powtórzył też zapewnienie o zaangażowaniu swoim i Kościoła na rzecz tego, by wszyscy, którzy byli wykorzystywani, zostali wysłuchani i "potraktowani w sprawiedliwy sposób", by winni zostali ukarani, a przestępstwa nadużyć "były zwalczane dzięki skutecznej prewencji w Kościele i społeczeństwie".

- Papież podziękował ofiarom za ich niezbędny wkład na rzecz przywrócenia prawdy i rozpoczęcia drogi uzdrowienia - poinformował rzecznik.

d38k8lo

Podziel się opinią

Share

d38k8lo

d38k8lo
Więcej tematów