Wizy do USA będą zniesione?
Marszałek Senatu Longin Pastusiak powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby wyrażać zdecydowane
stanowisko wobec informacji na temat głosowania w amerykańskim
Senacie nad zniesieniem wiz dla Polaków. Zaznaczył jednocześnie,
iż jest to na pewno krok do przodu w tej sprawie, bo nigdy do tej
pory nie było takiego projektu.
Dyrektor wykonawczy Kongresu Polonii Amerykańskiej Les Kuczyński poinformował, że dzięki silnemu naciskowi amerykańskiej Polonii jest szansa na uchwalenie 16 listopada przez Senat USA ustawy o zniesieniu wiz dla Polaków. Nieujawniony z nazwiska senator Demokratów, który wcześniej zablokował projekt, obecnie wycofał się ze swojego stanowiska.
Ja do tego podchodzę dość ostrożnie, bo nie wiem, czy będzie to rezolucja zobowiązująca rząd Stanów Zjednoczonych, czy też będzie to tylko wyrażenie intencji, czyli uchwała niezobowiązująca, niemająca wiążącej mocy prawnej - powiedział Pastusiak podczas konferencji prasowej. Marszałek Senatu przyjechał do Łodzi na spotkanie ze studentami Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych.
Według marszałka, wiele zależeć też będzie od głosowania w drugiej izbie Kongresu USA, czyli Izbie Reprezentantów. Dlatego, jego zdaniem, jest zbyt wcześnie, aby wyrażać zdecydowane stanowisko "wobec czegoś, co będzie poddane pod głosowanie", choć - jak zaznaczył - jest to na pewno krok do przodu, bo nigdy do tej pory nie było takiej propozycji. Pastusiak wyraził umiarkowany optymizm, bo - jak powiedział - za tym głosowaniem opowiedział się zarówno przewodniczący większości republikańskiej w Senacie, jak i przywódca mniejszości demokratycznej w Senacie.
Projekt ustawy o zniesieniu wiz dla Polaków został wniesiony pod obrady przez senator Barbarę Mikulski (Demokraci) i senatora Ricka Santorum (Republikanie) we wrześniu 2003 roku i zgłoszony w trybie przyspieszonej ścieżki legislacyjnej. Została jednak zablokowana przez nieujawnionego z nazwiska senatora Partii Demokratycznej. Pod bardzo silnym naciskiem Polonii senator wycofał się ze swojego sprzeciwu i projekt ustawy ma być głosowany.
Propozycja senatorów Mikulski i Santorum ma być uzupełnieniem głośnego projektu ustawy o bezpieczeństwie (9/11 Recommendations Implementation Act).