Witold Waszczykowski straszy dziennikarza ABW zapytany o ambasadora Andrzeja Przyłębskiego
Czy mam przekazać sprawę do ABW za nękanie mnie? - w ten sposób minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odpowiedział dziennikarzowi "Faktu", zapytany o ambasadora RP w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego. Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Wolfgang" dotycząca Andrzeja Przyłębskiego została udostępniona w poznańskim oddziale IPN.
"Panie ambasadorze, byłbym niezwykle zobowiązany za odpowiedź: czy pan ambasador Przyłębski pozostanie na stanowisku?" - zapytał Łukasz Maziewski, dziennikarz "Faktu" szefa MSZ. "Odpowiedziałem" - odparł Waszczykowski. "Czy oznacza to odpowiedź: "tak, pozostanie"? - dopytywał dziennikarz. "Czy mam przekazać sprawę do ABW za nękanie mnie?" - tym razem Waszczykowski nie krył irytacji drążeniem tematu.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Wolfgang" dotycząca Andrzeja Przyłębskiego została udostępniona w piątek od godz. 13 w poznańskim oddziale IPN - poinformowała rzeczniczka prasowa IPN w Poznaniu Natalia Cichocka.
Cichocka zaznaczyła, że informacje z teczki personalnej o tytule: "Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Wolfgang" dot. Przyłębski Andrzej, imię ojca: Marian, ur. 14-05-1958 r." udostępniane są dziennikarzom na podstawie wypełnienia ustawowych formalności. Dokumenty z teczki personalnej tajnego współpracownika pseudonim "Wolfgang" obejmują lata 1979-1980. Są przypisane do Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Koninie z lat 1983-1990.
IPN poinformował, że jeszcze tego dnia podejmie decyzję o weryfikacji oświadczenia lustracyjnego ambasadora RP w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego. - Dzisiaj wiemy, że takie materiały się zachowały (chodzi o teczkę personalną TW ps. Wolfgang) i dzisiaj ja podejmę decyzję o wdrożeniu takiej procedury weryfikującej zgodność z prawdą tego oświadczenia (ambasadora Przyłębskiego) - powiedziała p.o. dyrektor Biura Lustracyjnego IPN Edyta Karolak.
Dotychczas IPN nie weryfikował oświadczenia lustracyjnego ambasadora Przyłębskiego. IPN poinformował, że oświadczenie lustracyjne Przyłębskiego jako członka służby zagranicznej wpłynęło do Biura Lustracyjnego IPN 18 lipca 2016 r. - Andrzej Przyłębski nie składał wcześniej oświadczenia lustracyjnego ani na podstawie obecnie obowiązującej, ani poprzednio obowiązującej ustawy lustracyjnej - poinformował w komunikacie IPN.
W czwartek MSZ poinformował, że nie posiada informacji, aby IPN podważył prawdziwość oświadczenia ambasadora Polski w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego, w którym ten zaprzeczył współpracy z SB.