Trwa ładowanie...
d41jase
d41jase

Witold Waszczykowski o rozmowach Kaczyński-Orban: obie strony występowały o spotkanie od dawna

• Szef MSZ Witold Waszczykowski skomentował rozmowę Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem
• Zapewnił, że obie strony występowały o takie spotkanie od dawna
• Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach premier Beata Szydło spotka się oficjalnie z Wiktorem Orbanem w Budapeszcie
• Waszczykowski stwierdził, że w rozmowach z UE chce skorzystać z doświadczeń węgierskich
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d41jase

Minister spraw zagranicznych, dopytywany w TVP Info o środowe spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, powiedział m.in, że nie było to formalnie spotkanie międzypaństwowe, tylko spotkanie przywódców dwóch liderów partii, którzy "mniej więcej w połowie drogi między swoimi stolicami się spotkali i omówili cały kompleks problemów międzynarodowych, szczególnie europejskich".

- To spotkanie było potrzebne, ponieważ ono jakby wyprzedziło spotkanie w tej chwili przedstawicieli państwowych - powiedział Waszczykowski.

d41jase

Pytany, dlaczego Orban nie spotkał się również z premier Beatą Szydło, szef polskiej dyplomacji odpowiedział: "Dlatego, że zaproszenie dla pani premier zostało wystosowane wcześniej". - W pierwszych godzinach, kiedy rząd pani premier Beaty Szydło rozpoczął prace, odbyła się długa rozmowa telefoniczna. Miałem okazję uczestniczyć w tej rozmowie. To zaproszenie zostało wystosowane. W tej chwili pracujemy nad terminem tego spotkania. Będzie to duża, normalna, państwowa wizyta pani premier w Budapeszcie - poinformował.

Pytany kiedy może do niej dość powiedział, że ustalanych jest kilka terminów. - Na pewno to będą najbliższe tygodnie - dodał.

Szef MSZ odniósł się też do twierdzenia, że ostatnie działania polskiego rządu, dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, mediów, podatku bankowego, czy podatku od hipermarketów, są niemal polityczną kalką wcześniejszych działań rządu Orbana. - No niemal. Niektóre sprawy rzeczywiście (...). I to są rozwiązania, które przyniosły sukces nie tylko Viktorowi Orbanowi, ale również Węgrom. Węgry wyszły z ciężkiej zapaści gospodarczej i politycznej i w związku z tym warto niektóre rozwiązania przyjąć - odpowiedział Waszczykowski.

Pytany był też, czy Jarosław Kaczyński chce skorzystać z doświadczeń Węgier, które musiały się tłumaczyć przed UE ze swoich działań. - Nie wiem, czy pan Jarosław Kaczyński - dlatego, że nie piastuje w tej chwili funkcji państwowych. Natomiast my, np. MSZ, na pewno będziemy chcieli skorzystać. Ja już podjąłem takie czynności, aby sprawdzić, jak były prowadzone te debaty z Węgrami, jakie były zarzuty stawiane Węgrom, kto i jak inicjował te dyskusje w Europie i w jaki sposób Węgrzy rozmawiali z Europą - powiedział szef MSZ. Dodał, że takie konsultacje z Węgrami przeprowadził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

d41jase

W środę w Niedzicy (woj. małopolskie) szef PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z szefem węgierskiego FIDESZ-u i premierem Węgier Viktorem Orbanem. Spotkanie trwało około sześciu godzin. Politycy nie udzielali komentarzy mediom.

Węgierskie media poinformowały, że spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim rozpoczyna serię spotkań Wiktora Orbana z europejskimi sojusznikami, którzy będą dla niego kluczowi w rozpoczynającym się roku.

Według portalu vs.hu, wśród tematów poruszanych w trakcie spotkania były m.in. wspólne stanowisko odnośnie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE, wewnętrzna sytuacja w Polsce i na Węgrzech oraz szczególnie ważny wątek, którym jest stosunek do tzw. kwot. To system rozdzielania imigrantów między wszystkimi krajami UE zaproponowany przez Komisję Europejską.

d41jase

- To spotkanie może zacieśnić chłodniejsze ostatnio stosunki polsko-węgierskie - tak ekspert do spraw Węgier Dominik Hejj skomentował w Polskim Radiu 24 wizytę w Polsce premiera Orbana. Jego zdaniem spotkanie było okazją do nawiązania bliższych relacji. Tym bardziej, że - jak stwierdził Hejj - łączy nas stanowisko w sprawie migrantów, a Polska - podobnie jak kiedyś Węgry - staje się "chłopcem do bicia" Unii Europejskiej.

d41jase

Podziel się opinią

Share
d41jase
d41jase
Więcej tematów