Trwa ładowanie...

Witold Waszczykowski: nie wykluczamy, że wprowadzimy kontrole graniczne

• Szef MSZ w TVN24: być może tu i ówdzie trzeba będzie wprowadzić czasowe zawieszenie i kontrolę granic ze względów bezpieczeństwa
• Jako powód Waszczykowski podał "duży napływ ludzi"
• Zaznaczył przy tym, że nie oznacza to zawieszenia Strefy Schengen

Share
Witold Waszczykowski: nie wykluczamy, że wprowadzimy kontrole graniczne
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d4b4n9z

- Być może tu i ówdzie trzeba będzie wprowadzić czasowe zawieszenie i kontrolę granic z powodu dużego napływu ludzi, ale to się już zdarzało - powiedział w TVN24 Waszczykowski.

Szef MSZ przypomniał o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie i wizycie papieża Franciszka w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży. - My też stoimy przed takim dylematem - powiedział.

d4b4n9z

- Nie wykluczamy, ze wprowadzimy kontrole graniczne na kilkanaście dni ze względów bezpieczeństwa. Ale to nie znaczy zawieszenia Schengen - zapewnił Waszczykowski.

Odniósł się także do wizyty szefa dyplomacji Niemiec w Warszawie i relacji między Warszawą a Berlinem. - Stosunki polsko-niemieckie nigdy nie były naruszone. Mamy jednak plan ich rozszerzania - powiedział.

- Polska i Niemcy mają wspólne zdanie na temat zagrożeń dla NATO i dla naszego regionu - powiedział w Warszawie szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Polski minister spraw zagranicznych podkreślił, że stosunki polsko-niemieckie są intensywne, o czym świadczy chociażby kolejne spotkanie szefów dyplomacji obu krajów; poprzednie odbyło się w grudniu w Berlinie.

d4b4n9z

Wyraził nadzieję, że w 2016 roku dojdzie jeszcze do wielu spotkań przedstawicieli władz Polski i Niemiec, ponieważ w tym roku mija 25 lat od podpisania między krajami "Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy".

Szef MSZ poinformował, że tematem jego rozmowy z szefem niemieckiej dyplomacji były kwestie bezpieczeństwa w Europie w tym kontekście przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

- Mamy wspólne zdanie na temat zagrożeń, jakie płyną dla NATO i dla naszego regionu; mamy wspólne zdanie, jak tym zagrożeniom się przeciwstawiać oraz jak im się przeciwstawić - podkreślił Waszczykowski.

d4b4n9z

Podziel się opinią

Share
d4b4n9z
d4b4n9z
Więcej tematów