Witold Waszczykowski jedzie do Turcji "z misją rozpoznawczą"
• Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że wraz z szefem rumuńskiego MSZ uda się z tzw. misją rozpoznawczą do Turcji
• Ministrowie będą chcieli bezpośrednio od władz w Ankarze dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach w tym kraju
• Wizyta odbędzie się w ramach cyklu spotkań flanki wschodniej
23.08.2016 | aktual.: 23.08.2016 09:35
- Jest to spotkanie trójstronne. Kilka miesięcy temu rozpocząłem w Warszawie cykl spotkań trójstronnych; nazwaliśmy to spotkania flanki wschodniej, trójkąta wschodniego: Polska - Rumunia - Turcja. Pierwsze spotkanie odbyło się w Warszawie (w czerwcu). Planowaliśmy następne w Bukareszcie. Ale ze względu na znane wypadki w Ankarze, w Stambule, zdecydowaliśmy się, że zmienimy miejsce spotkania na Ankarę - powiedział Waszczykowski w radiowej Jedynce.
Jak wyjaśnił, wyjazd do Turcji to tzw. misja rozpoznawcza. - Chcemy pojechać i na miejscu, wraz z moim kolegą rumuńskim Lazarem Comanescu, porozmawiać z władzami tureckimi o co chodzi, co się stało, jak wygląda sytuacja bieżąca dzisiaj, jakie są dalsze plany polityki rządu tureckiego, jak oceniają sytuację wokół. Jakie jest ich nastawienie w dalszym ciągu do relacji z Unią Europejską i NATO, bo to jest bardzo ważny dla nas problem. Czy Turcy dalej chcą funkcjonować w NATO i realizować postanowienia szczytu natowskiego z Warszawy? Jakie są relacje z Rosją, które w tej chwili nabierają nowego charakteru? - tłumaczył szef MSZ.
Dopytywany o pojawiające się informacje nt. znajdującego się w Turcji amerykańskiego arsenału jądrowego Waszczykowski odpowiedział, że to także będzie tematem rozmów.
- Będziemy chcieli to sprawdzić. W tych komentarzach jest wiele spekulacji, być może częściowo nieuzasadnionych. Turcja nie może oczywiście przyjąć broni nuklearnej, amerykańskiej, bo wtedy złamałaby traktat o nieproliferacji broni. Groziłyby jej ciężkie sankcje. Poza tym jest to broń, która należy do Stanów Zjednoczonych, ona jest składowana tylko, w ramach nadzoru programu nuclear sharing, w kilku państwach natowskich. Natomiast Turcja do tej broni dostępu faktycznie nie ma, tak jak inne państwa, na których terenie są składowane te pociski - wyjaśnił minister. Jak podkreślił, zarówno USA, jak i Rumunia zaprzeczają, że jest koncepcja przeniesienia nuklearnego uzbrojenia z terenu Turcji.
Waszczykowski był też pytany o relacje turecko-rosyjskie. - Faktem jest, że polityka turecka w tej chwili zbliżyła się do rosyjskiej - odparł. - Była seria spotkań i ważnych porozumień. Rosjanie współpracują z Iranem, co Iran też potwierdził ostatnio. I są pewne wspólne interesy turecko-irańskie, szczególnie na Bliskim Wschodzie wobec państwa muzułmańskiego. Czy z tego można wnioskować, że się tworzy nowy trójkąt? Jeszcze nie wiem. Nie wydaje mi się, aby to miało miejsce. Turcja w dalszym ciągu jest wiarygodnym członkiem NATO. Wykonuje wszystkie swoje zobowiązania. Nie dostrzegamy żadnych odstępstw od polityki natowskiej po stronie Ankary. Ale oczywiście podczas naszego wyjazdu z moim kolegą rumuńskim będziemy chcieli potwierdzić tę politykę w ramach NATO - dodał minister.