Trwa ładowanie...
dkrb7m3

Witold Olech - tajemniczy doradca premier Beaty Szydło. Przez cały czas działa w jej cieniu, jest szarą eminencją krakowskiego PiS

• Witold Olech od 3 miesięcy jest głównym doradcą Szydło - podaje "Polityka"
• Według tygodnika, to jedna z najbardziej tajemniczych osób z otoczenia premier
• Jest szarą eminencją krakowskiego PiS, ale nie należy do partii
• Wcześniej Olech pracował m.in.: dla Zbigniewa Ziobry i Andrzeja Dudy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Olech - tajemniczy doradca premier Beaty Szydło. Przez cały czas działa w jej cieniu, jest szarą eminencją krakowskiego PiS
(PAP/EPA)
dkrb7m3

"Choć jego nazwisko prawie nikomu nic nie mówi, to znaczy coraz więcej. Witold Olech, zajmujący gabinet vis-a-vis rzecznika rządu Rafała Bochenka i obok Elżbiety Witek, szefowej gabinetu politycznego premier, jest jedną z kluczowych postaci. (...) Szeregowi posłowie PiS pytani o Witolda Olecha (rocznik 1973) zastygają w zamyśleniu i odpowiadają pytaniem: a kim on jest?" - tak o nowym doradcy premier Beaty Szydło pisze najnowsza "Polityka". Ma on za zadanie nadstawiania "ucha społecznego i w zależności od tego, co usłyszy, profilować przekaz szefowej rządu".

Olech pracuje przy premier od trzech miesięcy, ale na stronach KPRM próżno szukać informacji o jego funkcji. - Dołączył do zespołu, bo brakowało nam kogoś, kto potrafi analizować nastroje społeczne, wskaże trendy - wyjaśnia minister z Kancelarii Premier. Według "Polityki" Olech pracuje tylko i wyłącznie dla Szydło, a ministrowie nie mają nawet jego komórki. Jego zadaniem jest, "żeby Beata Szydło była postrzegana jako oaza spokoju, jako ta, która służy ludziom, a nie zapatrzonym w siebie elitom".

Doradca premier przez cały czas działa w cieniu. Nie udziela wywiadów, nie spotyka się z dziennikarzami, a kiedy widzi fotoreporterów, odwraca głowę. Pochodzi z konserwatywnej rodziny, kilka lat spędził w seminarium duchownym.

dkrb7m3

Wiadomo, że w 2000 r. skończył psychologię na UJ, gdzie odbył staż u Pawła Grasia (wtedy AWS). Tam poznał Witolda, brata Zbigniewa Ziobro. Olech trafił do bliskiego otoczenia przyszłego ministra sprawiedliwości i tam wyrobił sobie nazwisko. Pracował w biurze europosła Andrzeja Dudy, potem trafił w orbitę zainteresowań Beaty Szydło. Ich bliska znajomość trwa do dzisiaj, premier zwraca się do niego "Witku". Olech był także doradcą w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (dziś PGE), potem w radzie programowej TVP Kraków. - Nie jest żonaty, nie ma dzieci - wyjaśnia jego znajomy.

Jak podaje "Polityka" Witold Olech to szara eminencja krakowskiego PiS, ale nie jest członkiem partii.

Oprac. Tomek Orszulak

dkrb7m3

Podziel się opinią

Share
dkrb7m3
dkrb7m3
Więcej tematów