Wisława Szymborska czytała swoje wiersze w Krakowie
Jedenaście wierszy z najnowszego tomiku
Wisławy Szymborskiej "Tutaj" można było usłyszeć w wykonaniu
noblistki wieczorem w Operze Krakowskiej. Wiersze
ilustrował improwizacjami na trąbce Tomasz Stańko.
- Nie wiem jak państwo, ale ja przyszłam tutaj, żeby posłuchać tej trąbki. Z niewiadomych powodów wydawnictwo na mnie wymusiło, żebym przerywała ten koncert tekstami. To nie był mój pomysł - powiedziała Szymborska, witając wypełnioną po brzegi salę.
Wieczór był dedykowany pamięci wieloletniego redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego", Jerzego Turowicza, którego 10. rocznica śmierci przypadła właśnie w tym dniu.
Krakowska poetka przeczytała kolejno wiersze: "Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach", "Mikrokosmos", "Nieczytanie", "Zamachowcy", "Identyfikacja", "Kilkunastoletnia", "Portret z pamięci", "W dyliżansie", "Ella w niebie", "Tutaj" i "Metafizyka".
Sala reagowała bardzo żywo na poezję Szymborskiej, w zabawnych momentach śmiechem, w bardziej dramatycznych chwilach wyczuwalnym napięciem, zawsze - oklaskami. Na koniec zgromadzeni zgotowali poetce owację na stojąco.
- W trzech miejscach się pomyliłam przy czytaniu, poprzestawiałam słowa, ale byłam tak onieśmielona tą salą, państwem i waszą cierpliwością - przepraszała poetka na zakończenie.
- Zostaliśmy obdarowani iście po królewsku, bo - jak pamiętamy - pani Wisława najczęściej czyta pięć, sześć wierszy. Dzisiaj usłyszeliśmy ich aż jedenaście - podsumował prowadzący spotkanie redaktor naczelny Wydawnictwa Znak, Jerzy Ilg.
"Tutaj" to trzeci, po "Chwili" i "Dwukropku", tomik nowych wierszy wydany po 1996 r., kiedy to poetka otrzymała literacką nagrodę Nobla. Tomik ukaże się w księgarniach w czwartek nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak.
- O niezwykłej sile, jakiej nabierają niepozorne słówka, gdy staną się tytułem zbioru wierszy, przypomniał nie tak dawno temu Czesław Miłosz. Jego intuicję podjęła Wisława Szymborska. Miłosz posłużył się słówkiem "To". Szymborska wybrała słówko "Tutaj". Dwa różne słówka, dwa sposoby widzenia świata przez dwoje wielkich poetów - zauważył prof. Marian Stala wprowadzając uczestników wieczoru w poezję Szymborskiej tekstem "Piosenka o końcu świata".
- Nowy tom Wisławy Szymborskiej kieruje wyobraźnię czytelnika w stronę końca świata. Znaki tego końca wpisuje poetka w komplikującą się coraz bardziej wizję świata, w rozmywanie się pojęć tak podstawowych, jak tożsamość, w odchodzenie od utrwalonych wzorów kultury, doświadczenia wewnętrzne związane z upływem czasu - dodał.
Noblistka nie podpisywała książek, nie rozdawała autografów, formuła spotkania nie przewidywała też rozmów z czytelnikami. Na zakończenie wieczoru poetka wzięła udział w "loteryjce", losując kupony 19 czytelników, którzy otrzymali najnowsze tomiki jej poezji z autografami. W prezencie od Wydawnictwa Znak Szymborska otrzymała swój portret, autorstwa Wojciecha Kołyszko.