Wirtualny spacer z tą, która uratowała 2,5 tys. dzieci
Galerię licznych odznaczeń Ireny Sendlerowej i spacer jej śladami po Warszawie można znaleźć na stronie www.irenasendler.pl. Portal powstał z okazji stulecia urodzin bohaterki odznaczonej medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
23.02.2010 | aktual.: 01.03.2010 10:31
Na stronie internetowej znajdziemy biografię Ireny Sendlerowej, która urodziła się i zmarła w stolicy, a także galerię jej zdjęć. Wypisane są tu najważniejsze daty z życia bohaterki i nazwiska kilku osób, które ocaliła w czasie okupacji hitlerowskiej (łącznie udało jej się ocalić przed zagładą 2,5 tys. dzieci). Jednak największą atrakcją są dwa działy opisane słowem "wirtualne".
Pierwszy to wystawa pamiątek. Wśród licznych odznaczeń można znaleźć przyznany Irenie Sendlerowej Krzyż Komandorski z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Order Orła Białego czy Order Uśmiechu. Drugi dział to fragment mapy Google'a z zaznaczonymi punktami związanymi z bohaterką. Kilkanaście lokalizacji znajdujących się głównie w ścisłym centrum Warszawy. Opisany jest Szpital św. Ducha przy ul. Elektoralnej 12, w którym pracował ojciec Ireny Sendlerowej Stanisław Krzyżanowski. Zobaczymy również miejsce, gdzie bohaterka zakopywała słoik, w którym chowała bibułki z nazwiskami ratowanych dzieci.
Już nie w internecie, ale przy ul. Pawińskiego 2 na Ochocie można znaleźć tablicę upamiętniającą Irenę Sendlerową. Żyła ona w latach 1910-2008. Za swoje działania na rzecz ratowania dzieci była torturowana przez gestapo, ale prześladował ją również komunistyczny urząd bezpieczeństwa. W 2009 r. powstał film "Dzieci Ireny Sendlerowej" oparty na jej historii.