Wiosna o dzień wcześniej
Wiosna wcześniej niż zwykle - zobacz
W czwartek 20 marca rozpocznie się astronomiczna wiosna
W piątek, 20 marca, o godz. 23.45 Słońce znajdzie się w punkcie Barana i rozpocznie się astronomiczna wiosna. Jak to się ma do popularnego Dnia Wagarowicza, który przypada 21 marca? Ten dzień na razie odszedł do historii, za naszego życia bowiem wiosnę będziemy witać wcześniej.
A oto wyjaśnienie zagadki. Ziemia znajduje się w nieustannym ruchu. Obraca się wokół własnej osi, obiega Słońce, która także wykonuje ruch wirowy i obiega środek Drogi Mlecznej.
Te zmiany powodują, że mamy dzień i noc. Niestety dnia nie da się podzielić na pełne godziny, a roku na pełne pory roku. Z biegiem lat wszystko się zmienia. Widać to doskonale na przykładzie przysłów ludowych dotyczących zjawisk astronomicznych, które dzisiaj są błędne. Tak jest na przykład z najdłuższym dniem w roku, przypadającym w czasach biblijnych na dzień św. Jana Chrzciciela, obchodzony 24 czerwca. Obecnie świętujemy go 3 dni wcześniej.
Podobnie rzecz ma się z astronomicznym początkiem wiosny. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku - 19 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102.
(evak/Wikiepdia/PAP/TVN Meteo)
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">