ŚwiatWiosna coraz groźniejsza

Wiosna coraz groźniejsza

Globalne ocieplenie może nasilać alergie i astmę, zwłaszcza wśród dzieci mieszkających w miastach - wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Harvard University i American Public Health Association. Informuje o tym serwis internetowy Scripps Howard News Service.

Wiosna coraz groźniejsza
Źródło zdjęć: © AFP

Zwiększenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, łącznie z podwyższeniem temperatur, może korzystnie wpływać na wzrost niektórych roślin, prowadząc do ich wcześniejszego zakwitu na wiosnę i produkcji większej ilości pyłków - zauważają eksperci. Jak dodają badacze, im więcej w atmosferze związków węgla, tym szybszy jest wzrost grzybów. To z kolei zwiększa ilość uwalnianych alergenów pleśniowych. Więcej jest także uczulających chwastów ,takich jak ambrozja i bluszcz, często spotykanych w miastach.

Pyłki i pleśnie same w sobie nie powodują astmy, mogą ją jednak zaostrzyć - czytamy w raporcie opracowanym przez ekspertów Harvardu. Jednocześnie cząsteczki powstałe ze spalania paliw samochodowych w zakorkowanych miastach wspomagają wędrówkę pyłków i pleśni do płuc i systemu odpornościowego.

Autorzy raportu zauważają, że w latach 1980-1994 w USA o 160% zwiększyła się liczba przypadków astmy wśród dzieci przedszkolnych. O 75% wzrosła ona w całej populacji. Z analiz wynika, że na astmę narażone są m.in. małe dzieci, często z rodzin żyjących w miastach.

Prowadzący analizy doszli do wniosku, że przypadki astmy są częste zwłaszcza w niektórych miejscach zamieszkania, np. wzdłuż tras komunikacji miejskiej oraz w rejonach, gdzie uliczne korki należą do codzienności. "To prawdziwy dzwonek alarmowy dla tych, którzy błędnie uważają ocieplenie globalne za problem przyszłości i dla tych, którzy sądzą, że nie wpływa on w znaczący sposób na nasze życie" - podkreśla jedna z autorek raportu, Christine Rogers z Harvard School of Public Health.

Dwutlenek węgla jest naturalnym składnikiem atmosfery, ale jego stężenie w atmosferze wzrosło znacznie od czasów rewolucji przemysłowej (z około 280 cząstek na miliard do obecnych 379). Jednak tuż nad miastami atmosfera może być jeszcze bogatsza w dwutlenek węgla - zauważają naukowcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)