Trwa ładowanie...

Wiosna 2019 - kiedy pierwszy dzień wiosny? Sprawdzamy, kiedy zacznie się kalendarzowa i astronomiczna wiosna

Wiosna 2019 rozpocznie się już w marcu. Na dzień wagarowicza oraz wiosnę astronomiczną musimy poczekać jeszcze tylko kilkanaście dni.

Share
Wiosna 2019 - kiedy pierwszy dzień wiosny? Sprawdzamy, kiedy zacznie się kalendarzowa i astronomiczna wiosna
Źródło: iStock.com
d2gftq4

Wiosna 2019 – kiedy rozpocznie się kalendarzowa wiosna?

Wiosna kalendarzowa rozpocznie się już 21 marca. Zgodnie z tradycją, wiele osób pójdzie wtedy topić marzannę (kukłę symbolizującą kończącą się zimę). 21 marca oprócz pierwszego dnia wiosny obchodzony jest również dzień wagarowicza, czyli nieformalne i niechlubne święto, podczas którego uczniowie, zamiast spędzać dzień w szkolnych murach decydują się na odpoczynek na świeżym powietrzu.

Wiosna 2019 – kiedy rozpoczyna się wiosna astronomiczna?

Wiosna astronomiczna ma związek z występowaniem równonocy wiosennej. Tego dnia noc oraz dzień trwają równo 12 godzin. Od równonocy wiosennej każdy kolejny dzień jest dłuższy od poprzedniego. W 2019 roku wiosna astronomiczna rozpocznie się w nocy z 20 na 21 marca.

Wiosna 2019 – żurawie i bociany już lecą do Polski

W wielu regionach Polski może się wydawać, że wiosna już się rozpoczęła. Na łąkach i w parkach kwitną już przebiśniegi, a niebawem dołączą do nich również krokusy i cebulice. W najbliższych tygodniach na drzewach zaczną pojawiać się pierwsze pączki.

Wiosna wiąże się również z powrotem ptactwa, które zimuje poza granicami Polski. W Puszczy Białowieskiej oraz kilku innych regionach naszego kraju można już spotkać żurawie. W drogę powrotną do Polski wyruszyły także bociany. Podróż z Afryki zajmie im kilka tygodni. Pierwsze osobniki dotrą do nas około 20 marca.

d2gftq4

Podziel się opinią

Share
d2gftq4
d2gftq4
Więcej tematów