Trwa ładowanie...

Winny kradzieży obrazu "Gęsiarka" skazany

Winny kradzieży obrazu "Gęsiarka" z Kancelarii Prezydenta został skazany na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata – tak zadecydował Sąd Okręgowy w Warszawie.

Winny kradzieży obrazu "Gęsiarka" skazanyŹródło: PAP
d2tffe4
d2tffe4

Jarosław G. został uznany winnym za kradzież obrazu "Gęsiarka" z Kancelarii Prezydenta. Były kelner z Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP otrzymał karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 3 tys. zł grzywny. Sąd uznał, że proces miał charakter poszlakowy. Na mocy wyroku Jarosław G. został też objęty dozorem kuratora. Wyrok jest nieprawomocny.

"Gęsiarka" – obraz, który zniknął z Kancelarii Prezydenta

Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia Kancelarii Prezydenta z października 2015 roku. Podczas audytu po przejęciu urzędu przez prezydenta Andrzeja Dudę odkryto brak obrazu "Gęsiarka" autorstwa Romana Kochanowskiego. Nie był to jedyny przedmiot, który zniknął z Kancelarii Prezydenta.

Obraz "Gęsiarka" odnaleziono w jednym z warszawskich domów aukcyjnych, gdzie wystawiono go na sprzedaż w czerwcu 2015 roku. Prokuratura ustaliła, że Jarosław G. wstawił obraz do lombardu pod zastaw pożyczki o wartości 1,8 tys złotych. W czerwcu 2016 roku poinformowano, że "Gęsiarka powróciła do Pałacu Prezydenckiego.

"Logika wymienionych faktów wskazywała w sposób nie budzący wątpliwości, że Jarosław G. dopuścił się przypisanego mu czynu (…) Oskarżony należał do wąskiego kręgu osób, które przebywały w pokoju, w którym zawieszony był obraz, swobodnie poruszał się w tej części Pałacu Prezydenckiego" – powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Dorota Radlińska.

"Gęsiarka" była warta 18-20 tys. złotych. Obraz autorstwa Romana Kochanowskiego pochodził z drugiej połowy XIX wieku.

d2tffe4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tffe4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj