PolskaWildstein kandydatem do nagrody "Kustosza Pamięci Narodowej"

Wildstein kandydatem do nagrody "Kustosza Pamięci Narodowej"

Bronisław Wildstein jest jednym z kandydatów do
tegorocznej nagrody "Kustosza Pamięci Narodowej". Wniosek w tej
sprawie złożyło grono krakowskich historyków, socjologów i
politologów - poinformował dyrektor małopolskiego
oddziału IPN Janusz Kurtyka.

08.03.2005 | aktual.: 08.03.2005 17:56

We wniosku podnoszony jest m.in. argument, że za przyznaniem nagrody przemawiają "zdecydowane i konkretne działania podejmowane w ostatnich latach przez red. Bronisława Wildsteina na rzecz ujawnienia prawdy o PRL". Do wniosku dołączony jest życiorys byłego publicysty "Rzeczpospolitej".

Prezes IPN Leon Kieres nie komentuje tej nominacji. Jest kapituła nagrody, ona podejmie decyzję - powiedział. Jak poinformowała Dorota Kalita z krakowskiego IPN, wiosek dot. Wildsteina jest jednym z ponad 20, jakie wpłynęły w tym roku, i jednym z ponad setki zgłoszeń (łącznie z aktualizowanymi wnioskami z poprzednich lat), jakie rozpatrywać będzie kapituła nagrody. Wnioski przyjmowane są do końca marca.

Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" została ustanowiona przez prezesa IPN w lipcu 2002 r. Ma charakter honorowy. Laureaci otrzymują dyplomy i statuetki. Patronem nagrody jest Grzegorz Jakubowski - jeden ze współtwórców IPN, pierwszy dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, który zmarł w czerwcu 2001 r.

Do grona Kustoszy Pamięci Narodowej należą: prof. Elżbieta Zawacka, prof. Tomasz Strzembosz, Andrzej Zagórski (2002), Studium Polski Podziemnej w Londynie (instytucja powołana w 1947 r. w Londynie przez byłych żołnierzy AK), Komisja Historii Kobiet w Walce o Niepodległość (dokumentująca udział kobiet w walce o niepodległość) oraz prof. Janusz Kazimierz Zawodny (2003).

W 2004 r. laureatami zostali: prof. Władysław Bartoszewski, zespół redakcyjny dzieła "Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość w dokumentach" oraz Zofia Leszczyńska, badająca dzieje byłego obozu koncentracyjnego w Majdanku oraz hitlerowskiego więzienia w Zamku Lubelskim i współpracowniczka IPN.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)