Trwa ładowanie...
IAR

Wiktor Janukowycz: Ukraina jest u progu wojny domowej

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że "klika w Kijowie wydała przestępczy rozkaz użycia siły, z wykorzystaniem regularnej armii, przeciwko ludności południowo-wschodniej Ukrainy". Oskarżył też CIA i USA o pogarszanie sytuacji.
Share
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczŹródło: AFP, Fot: Andrey Kronberg
d23imb9

"Przestępczy rozkaz"

Występując na konferencji prasowej w rosyjskim Rostowie nad Donem, Janukowycz twierdził, że "kiedy my byliśmy w Kijowie, to takich metod nie stosowano wobec radykałów i ekstremistów". Były prezydent zaapelował do żołnierzy ukraińskich, aby nie wykonywali "przestępczych rozkazów i nie strzelali do narodu ukraińskiego".

Janukowycz przekonywał, że za kryzys na Ukrainie odpowiedzialni są nacjonaliści, samozwańcze władze i ich zagraniczni sponsorzy. - Dziś przelana została krew - oświadczył były prezydent. - Od teraz nasz kraj znajduje się w nowej sytuacji. Ukraina jedną nogą stoi już na progu wojny domowej - dodał.

d23imb9

Janukowycz utrzymywał, że decyzję o użyciu siły podjęto po spotkaniu dyrektora CIA Johna Brennana z władzami w Kijowie. - Brennan w istocie usankcjonował użycie broni i sprowokował rozlew krwi na Ukrainie - powiedział. Jego zdaniem, USA "ponoszą swoją część odpowiedzialności za rozpętywanie wojny domowej" na Ukrainie.

"Ukraina na skraju bankructwa"

Były prezydent, który zbiegł z Kijowa do Rosji, ocenił, że "sytuacja społeczno-gospodarcza Ukrainy wyraźnie się pogarsza, a kraj nieuchronnie zmierza do bankructwa". Zdaniem Janukowycza, początek tego procesu nastąpił na kijowskim Majdanie, gdzie "nieznaczna część nacjonalistów zaczęła dyktować swoją wolę większości społeczeństwa z użyciem siły, a później i broni".

Zdaniem Janukowycza, obecnie najpilniejszym zadaniem dla Ukrainy "to nie pospieszne wybory prezydenckie, ale szeroki dialog". Opowiedział się też, za udzieleniem "szerokich uprawnień" regionom Ukrainy, zarówno wschodzie, jak i na zachodzie kraju. - Dzisiaj regiony nie chcą już żyć pod dyktatem centrum - powiedział.

d23imb9

Dekret o operacji antyterrorystycznej

Administracja prezydenta Ukrainy opublikowała w niedzielę dekrety pełniącego obowiązki szefa państwa Ołeksandra Turczynowa, które wprowadzają w życie decyzję o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznej przeciwko siłom prorosyjskim na wschodzie kraju.

Ultimatum na złożenie przez te siły broni, które Turczynow wysunął wcześniej w niedzielę, upłynie o godz. 9 rano (ósma czasu polskiego) w poniedziałek. Jeśli opuszczą one zajmowane budynki państwowe, unikną kary. Amnestia nie dotyczy tych, którzy podczas swoich akcji ranili bądź zabili obywateli Ukrainy.

d23imb9

Podziel się opinią

Share
d23imb9
d23imb9
Więcej tematów