PolskaWigilia wolna od pracy? Szansa na to już w przyszłym roku

Wigilia wolna od pracy? Szansa na to już w przyszłym roku

Wolna Wigilia i Wielki Piątek już w 2019 roku. Projekt ustawy trafił właśnie do sejmu. Jeżeli zostanie przyjęty lista dni wolnych od pracy wydłuży się do 15.

Wigilia wolna od pracy? Szansa na to już w przyszłym roku
Źródło zdjęć: © iStock.com

Wolna Wigilia i Wielki Piątek - projekt ustawy

Wolna Wigilia to marzenie wielu Polaków. Niestety obecne prawo nie reguluje tego dnia, jako dnia wolnego od pracy. Podobnie jest również z Wielkim Piątkiem. Jednak szansa na zmianę obecnego prawa jest spora. Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy stworzony dzięki współpracy PSL i UED, na mocy której Polacy dostali by wolną w Wigilię oraz Wielki Piątek.

Wolna wigilia – dlaczego warto

W uzasadnieniu wprowadzenia Wigilii jako dnia wolnego od pracy pomysłodawcy zauważyli, że wiele krajów wprowadziło takie postanowienie. W Wigilię nie pracuje się w Danii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Irlandii oraz na Cyprze, Słowacji i Węgrzech. Dodatkowo twórcy projektu zaznaczają, że wielu Polaków 24 grudnia pracuje krócej lub w ogóle nie przychodzi do pracy. Istotnym argumentem jest również wskazanie, że w naszej kulturze Wigilia jest ważnym i rodzinnym świętem, podczas którego rodziny przygotowują się do wieczornej kolacji.

Wolna Wigilia i Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem wolnym w Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Łotwie, Niemczech, Portugalii, Słowacji i Szwecji, a także na Cyprze i Malcie. Dodatkowo posłowie zaznaczają, że dla wielu Polaków jest to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym, a przecież zdecydowana większość naszego społeczeństwa to ludzie wierzący.

Wolna Wigilia i Wielki piątek wiąże się jednak ze sporymi konsekwencjami finansowymi. Pomysłodawcy zakładają, że po wprowadzeniu nowego prawa nie ucierpią budżety lokalne. Jednak z powodu dodatkowych dwóch dni wolny Skarb Państwa może stracić nawet 600 mln zł z racji braku wpływu z podatku VAT.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)