Więźniowie na politechnikę - z celi na aulę
Od października więźniowie aresztu śledczego w Radomiu będą mogli studiować na Politechnice Radomskiej. Początkowo zajęcia będą się odbywały w zakładzie penitencjarnym, a potem na uczelni.
Porozumienie o uruchomieniu dla skazanych studiów inżynierskich I stopnia na kierunku logistyki (specjalność: logistyka w motoryzacji) podpisali dyrektor aresztu śledczego w Radomiu mjr Włodzimierz Głuch i dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Radomskiej dr hab. inż. Tomasz Wojciech Budzynowski.
Od października w radomskim areszcie śledczym zorganizowana zostanie 35-osobowa grupa więźniów, do których przez pierwsze dwa lata nauki przyjeżdżać będą profesorowie z Politechniki Radomskiej, a przez ostatnie półtora roku osadzeni będą dowożeni na uczelnię przy ul. Maratońskiej, by móc korzystać z laboratoriów uczelnianych - poinformowała płk Luiza A. Sałapa, rzeczniczka prasowa Służby Więziennej.
Z prośbą o przyjęcie na studia może wystąpić każdy skazany odbywający karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, którego wymiar kary pozwala ukończyć studia i który legitymuje się świadectwem dojrzałości.
Pomysł uruchomienia grupy studentów - więźniów zrodził się jesienią ubiegłego roku podczas rozmów między władzami uczelni i aresztu. Przez kilka następnych miesięcy instytucje dopracowywały szczegóły przedsięwzięcia.
Jest to pierwsza tego inicjatywa w Polsce. Uroczysta inauguracja roku akademickiego planowana jest na początek października.