Wierzejski: chcemy dwóch równoległych komisji śledczych
Liga Polskich Rodzin opowiada się za powołaniem dwóch, działających równolegle sejmowych komisji śledczych: jednej do spraw nieprawidłowości w sektorze bankowym, drugiej do spraw prywatyzacji, która zajęła by się m.in. sprawą Polskich Hut Stali i Narodowych Funduszy Inwestycyjnych - zapowiedział wiceszef LPR Wojciech Wierzejski.
W poprzedniej kadencji Sejmu równolegle działały komisje "orlenowska" i ds. PZU; obie świetnie działały i nie przeszkadzały sobie wzajemnie - mówił Wierzejski w radiowych "Sygnałach Dnia", wyjaśniając dlaczego dopuszcza możliwość równoległego działania nowych komisji.
Odnosząc się do wypowiedzi PiS, że w czasie gdy będzie działać sejmowa komisja śledcza do zbadania działalności organów nadzoru bankowego, nie powinna działać żadne inna, Wierzejski powiedział: PiS uważa, że komisja ds. banków działałaby szybko, sprawnie, w kilka tygodni, może w kilka miesięcy, i wówczas można powołać następne, ale przypomnę kolegom z PiS-u, że to jest ich kolejne odejście od ich programu przedwyborczego. Przypomniał, że PiS podczas kampanii wyborczej zapowiadało powołanie Komisji Prawdy i Sprawiedliwości do oceny m.in. prywatyzacji ostatnich lat.
Wiceszef LPR dodał, że w sprawie powołania dwóch komisji działających równolegle Liga będzie negocjować z PiS.
"Fajerwerkiem politycznym" Jacka Kurskiego nazwał Wierzejski pomysł PiS powołania komisji śledczej "do zbadania naruszeń wolności słowa, mediów i dziennikarzy oraz prawa społeczeństwa do rzetelnej informacji w latach 1990-2006".
Jego zdaniem, Kurski przedstawił pomysł powołania tej komisji, bo "chciał jakoś zaistnieć w mediach po raz kolejny, po tym jak PO zgłosiła pomysł powołania komisji ds. inwigilacji dziennikarzy 'Rzeczpospolitej'". Według wiceszefa LPR, zakres działania komisji proponowanej przez Kurskiego był tak szeroki, że "miałaby ona zająć się wszystkim", a to powoduje, że "ona nigdy nie powstanie".
W niedzielę PiS przedstawił projekt uchwały Sejmu w sprawie powołania komisji śledczej dla zbadanie efektywności działania prezesa Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego oraz Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego w latach 1989-2006.