Wiersze Przemyka ukażą się 25 lat po tragicznej śmierci
Grzegorz Przemyk, 19-letni maturzysta, który zmarł w wyniku bestialskiego pobicia przez milicję w 1983 roku, po niemal 25 latach od tragicznej śmierci, doczekał się publikacji swoich wierszy. Publikacja ukazała się pod protektoratem biografa K.K. Baczyńskiego i Brunona Schulza - Wiesława Budzyńskiego.
15.01.2008 12:40
Grzegorz Przemyk, był jedynym synem opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej. Zmarł 14 maja 1983 roku. Postępowanie sądowe w tej sprawie dotąd nie zostało zakończone. Podejrzewa się, że zabójstwo Grzegorza Przemyka było zemstą na jego matce: niepokornej poetce, działaczce solidarnościowej, kilkakrotnie sądzonej i skazywanej za działalność polityczną.
Tomik zatytułowano: "W dniu, w którym przyjdziesz po mnie". Tym właśnie wierszem zachwycił się Jan Paweł II, który prosił, żeby sprawdzić czy rzeczywiście tak dobry wiersz napisał tak młody chłopak - wyjaśnia Wiesław Budzyński.
Budzyński podkreśla, że twórczość Grzegorza Przemyka to jest "poezja walki", oparta na wartościach, które młody człowiek wyniósł z domu rodzinnego, co mu wpoiła matka, opozycjonista. Kilka jej wierszy, napisanych po śmierci syna, także znajduje się w książce. Zamieszczono tu również fotografie: jedna z nich przedstawia Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1983 roku, pocieszającego Barbarę Sadowską po śmierci syna.
12 sierpnia ubiegłego roku Prezydent RP odznaczył Grzegorza Przemyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Wiersze młodego poety ukazały się dzięki staraniom wspierającej Barbarę Sadowską (i byłej senator AWS) po śmierci syna Ligii Grabowskiej-Urniaż.
Ligia Grabowska-Urniaż, wraz z księdzem Jerzym Popiełuszką, ukrywała koronnego świadka w procesie przeciwko sprawcom pobicia, którego szukali agenci SB.
Książkę "W dniu, w którym przyjdziesz po mnie" wydało wydawnictwo Nowy Świat.