Wiersze Miłosza i Szymborskiej w londyńskim metrze
Wiersze dwojga polskich laureatów literackiej nagrody Nobla, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, będą ozdobą londyńskiej kolejki podziemnej w pierwszych tygodniach po rozszerzeniu Unii Europejskiej. W całej Wielkiej Brytanii odbywają się festiwale, spotkania i seminaria związane z tematyką unijną.
26.04.2004 | aktual.: 26.04.2004 19:42
We wtorek 4 maja, a więc w pierwszym dniu roboczym ozszerzonej UE, w Polsce i Wielkiej Brytanii (3 maja, podobnie jak w Polsce, jest tu dniem wolnym od pracy), na stacji kolejki metra Westminster minister ds. Europy Denis MacShane odsłoni plakat z wierszem Czesława Miłosza "Ale książki" (w angielskim tłumaczeniu "And yet the books").
Westminster to staja kolejki, z której najbliżej do parlamentu, Downing Street i opactwa westminsterskiego, korzystają więc z niej parlamentarzyści, pracownicy rządowi i turyści.
Miłosza "zmieni" po czterech tygodniach Wisława Szymborska. Jej wiersz "Małpy Breugla" w angielskim tłumaczeniu nie będzie jednak wisiał na stacji, lecz w pociągach, w ramach inicjatywy popularyzowania w Wielkiej Brytanii poezji "Poets in the underground" (Poeci podziemia).
Wiersze są zwykle krótkie i refleksyjne, wymieniane co kilka tygodni i publikowane w specjalnych antologiach.
Rozszerzenie UE o Polskę przybliżają Brytyjczykom także liczne imprezy kulturalne. W operze Sadler's Wells na West Endzie wystawiany jest do końca tygodnia "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki, a w przyszłym tygodniu w popularnym wśród koneserów kinie Camden Plaza odbędzie się pokaz filmów polskich i z innych krajów Europy Środkowej.
Liczne imprezy odbywają się także poza Londynem. Z inicjatywy władz miejskich portowego Hull (skąd miał wyruszyć Robinson Crusoe, bohater powieści Daniela Defoe) odbywa się "Festiwal związków z Europą". W Nottingham koncertuje czeska orkiestra symfoniczna, a miejscowe szkoły planują uruchomienie internetowych linków ze szkołami z krajów wstępujących do UE.
W Belfaście tamtejsze przedstawicielstwo Komisji Europejskiej organizuje wystawę fotografii "Oblicza Nowej Europy", w jednym z pubów wystąpi słoweńska grupa folklorystyczna. W Edynburgu 1 maja planowany jest piknik z muzyką, tańcami i konkursami wiedzy o Europie.
Uniwersytety organizują spotkania dyskusyjne na temat skutków rozszerzenia i różnych jego aspektów. W spotkaniu w Manchesterze weźmie udział ambasador Czech Stefan Fuele, a w seminarium na uniwersytecie Kentu w Canterbury ambasador Polski Stanisław Komorowski.
W Leeds odbywa się w poniedziałek jednodniowe seminarium z udziałem posłów do Europejskiego Parlamentu pod hasłem "Co to znaczy być obywatelem Europy".
W środę w Nottingham z udziałem środowisk biznesu odbędzie się spotkanie na temat możliwości inwestowania na polskim rynku, a w czasie najbliższego weekendu do Nottingham przyjedzie litewska opera i balet.
W ostatni weekend w promocję krajów akcesyjnych zaangażował się brytyjski MSZ, organizując tzw. open day w swojej siedzibie. Oprócz zwiedzania historycznego budynku, uczestnicy mogli oglądać występy zespołów muzycznych, degustować potrawy i wziąć udział w konkursie wiedzy o nowych członkach UE.