Trwa ładowanie...
d4m71fe

Wieńce i znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej

Wieńce i znicze złożono na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej pochowanych w woj. śląskim. Przybyli prawdziwi przyjaciele - powiedział w Katowicach prof. Andrzej Bochenek, mąż wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, która zginęła pod Smoleńskiem.

Share
d4m71fe

- Dziękuję za obecność, za pamięć o Krystynie. Ludzie tak długo żyją, jak długo o nich pamiętamy. Dziękuję władzom województwa, władzom miasta, Kościołowi, policji - wszystkim, którzy dzisiaj tu przybyli. Przybyli prawdziwi przyjaciele - mówił prof. Andrzej Bochenek na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Krótka uroczystość - w której uczestniczyło ok. 30 osób - rozpoczęła się tam ok. godz. 8.20. Po modlitwie nad miejscem spoczynku Krystyny Bochenek, w godzinę katastrofy - o 8.41 - zgromadzeni przy dźwiękach dzwonów katowickich kościołów oddali cześć zmarłym w katastrofie.

Wieńce m.in. od prezydenta, premiera, władz woj. śląskiego, władz Katowic, wojska, policji i parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej na nagrobku Krystyny Bochenek złożyli m.in. wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, członek zarządu woj. śląskiego Jerzy Gorzelik i prezydent Katowic Piotr Uszok.

d4m71fe

Hołd Krystynie Bochenek oddano też na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wicemarszałek Senatu była absolwentką filologii polskiej na tej uczelni. Przedstawiciele społeczności akademickiej złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą jej pamięci.

- Czas nie zaciera śladów osób wyjątkowych, charyzmatycznych, takich jak Krystyna Bochenek. Choć tak nagle odeszła, stale jest blisko - można powiedzieć, że w jakimś sensie jest ciągle wśród nas. Żyje w naszych sercach dzięki ogromnemu dobru, które zostawiła, dzięki licznym przedsięwzięciom, które chcemy kontynuować - powiedział rektor UŚ prof. Wiesław Banyś.

Uroczystości upamiętniające inne ofiary katastrofy pochodzące z woj. śląskiego odbyły się w Będzinie i Częstochowie. Na cmentarzu będzińskiej parafii Świętej Trójcy uczczono pamięć posła PO Grzegorza Dolniaka. Na częstochowskim Cmentarzu Kule oddano cześć pochowanemu tam Rzecznikowi Praw Obywatelskich Januszowi Kochanowskiemu.

Późnym popołudniem w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej - pod przewodnictwem i z homilią metropolity katowickiego abp. Wiktora Skorca.

Po południu na Jasnej Górze otwarta zostanie wystawa zdjęć pt. "Jasnogórscy pielgrzymi - ofiary katastrofy smoleńskiej". Po otwarciu, w bazylice zaplanowano Misterium smoleńskie "Pamięć i wdzięczność". Uroczystości na Jasnej Górze zakończy msza w intencji ofiar katastrofy oraz przemarsz do miejsca pamięci tragedii w Katyniu i Smoleńsku przy częstochowskiej archikatedrze.

d4m71fe

Podziel się opinią

Share
d4m71fe
d4m71fe
Więcej tematów