PolskaWiemy, kto został nowym sekretarzem KEP

Wiemy, kto został nowym sekretarzem KEP

Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak został wybrany na stanowisko sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Wiemy, kto został nowym sekretarzem KEP
Źródło zdjęć: © PAP

15.10.2011 | aktual.: 15.10.2011 10:51

Kandydaci byli zgłaszani przez biskupów podczas obrad Episkopatu, które trwają od piątku w Przemyślu. Każdy hierarcha miał prawo zgłosić własnego kandydata. Wybrany został ten, który w tajnym głosowaniu otrzymał najwięcej głosów. Pierwsza tura głosowania odbyła się w piątek po południu i nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Bp Polak w grudniu skończy 47 lat. Święcenia biskupie przyjął w 2003 r., był wówczas najmłodszym biskupem na świecie. Jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą, członkiem Komisji Charytatywnej, Komisji Duchowieństwa, członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i delegatem KEP ds. Powołań. Sprawuje także urząd przewodniczącego Europejskiego Centrum Powołań (EVS).

Nowy sekretarz generalny KEP zastąpi sprawującego od czterech lat tę funkcję abp. Stanisława Budzika, który został mianowany metropolitą lubelskim.

Sekretarz KEP jest wybierany na okres pięciu lat. Zgodnie ze statutem KEP, kieruje pracami Sekretariatu, który jest organem KEP wspierającym Konferencję i jej przewodniczącego w wykonywaniu statutowych zadań. Funkcję tę można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje.

Sekretarz może być delegowany przez przewodniczącego KEP do kontaktów z władzami państwowymi w sprawach dotyczących stosunków między Kościołem a państwem, z zachowaniem kompetencji Stolicy Apostolskiej. Sekretarza generalnego wspomaga zastępca, zatwierdzany i odwoływany przez zebranie plenarne na jego wniosek. Podlega mu biuro prasowe KEP, kierowane przez rzecznika Konferencji.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski jest trzecią osobą w Prezydium Episkopatu po przewodniczącym i jego zastępcy. Do jego głównych zadań należy m.in. przygotowanie posiedzeń plenarnych KEP oraz koordynowanie jego prac, często uczestniczy w konferencjach prasowych, m.in. po obradach plenarnych Episkopatu. Z urzędu bierze udział w posiedzeniach Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu. Podejmuje także delegacje zagranicznych hierarchów katolickich oraz duchownych innych wyznań.

Pierwszym sekretarzem generalnym Episkopatu Polski w wolnej Polsce, w latach 1993-1998, był biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej i profesor kanonicznego prawa procesowego bp Tadeusz Pieronek. Po biskupie Pieronku sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1998-2007 biskup pomocniczy diecezji katowickiej Piotr Libera. Od 2007 roku funkcję tę pełnił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp Budzik.

W czasach PRL-u w latach 1946-1968 funkcję te pełnił pomocniczy biskup warszawski Zygmunt Chromański, a w latach 1969-1993 abp Bronisław Dąbrowski.

Wybór sekretarza generalnego KEP był najważniejszym punktem obrad 356. zebrania plenarnego Episkopatu.

Podczas obrad, które potrwają do niedzieli, biskupi wyłonią też m.in. członków nowego zespołu ds. ewangelizacji i zatwierdzą obrzędy pogrzebu związane z kremacją ciała. Hierarchowie wybiorą także przewodniczącego komisji mieszanej ds. współpracy między Episkopatem a zakonami oraz delegatów i duszpasterzy różnych gremiów, m.in. krajowego duszpasterza środowisk twórczych.

356. zebranie plenarne zakończy się w niedziele mszą św. w archikatedrze przemyskiej.

W tym dniu przypada 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Eucharystia będzie dziękczynieniem za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Będzie jej przewodniczył abp Józef Michalik, obchodzący w tym dniu srebrny jubileusz sakry biskupiej, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Źródło artykułu:PAP
kościółreligiabiskup
Zobacz także
Komentarze (12)