Trwa ładowanie...

Wiemy ile zarobiła firma Patryka Vegi. Będziecie zaskoczeni

Jego filmy przyciągają miliony osób, jego produkcje przynoszą kolosalne zyski. Ale już firma producencka Patryka Vegi w ubiegłym roku na czysto wypracowała "jedynie” 288 tysięcy złotych. Wirtualna Polska dotarła do sprawozdania finansowego spółki "Vega Investments".
Share
Filmy Patryka Vegi przynoszą ogromne zyski. On sam jest dzisiaj milionerem
Filmy Patryka Vegi przynoszą ogromne zyski. On sam jest dzisiaj milioneremŹródło: newspix.pl, Fot: bartosz jankowski
d1atfkr

Ma 42 lata, uwielbia jak jest o nim głośno i w ostatnich latach robi filmy, które przyciągają rzesze widzów. Jesienią do kin wchodzi jego najnowsza produkcja "Polityka", która już przed premierą wywołuje ogromne kontrowersje. Fabuła filmu nawiązuje do aktualnej sytuacji politycznej i występuje w nim wiele postaci wzorowanych na politykach partii rządzącej.

Vega nie wystawia im laurki. Wręcz przeciwnie. Do tego stopnia, że głos w sprawie filmu zabrał osobiście prezes Jarosław Kaczyński. A z pozwem o naruszenie dóbr osobistych wystąpił były rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, który żąda miliona złotych. - Mój zegarek jest dwa razy droższy niż jego pozew – ironizował Vega w PolsatNews.

Zegarek co prawda tyle nie kosztuje, ale Vega lubi prowokować. I pracować według własnych wytycznych. Przyniosło mu to zarówno rozgłos, falę hejterskich komentarzy, jak i ogromne pieniądze.

d1atfkr

Zobacz także: Vega po raz kolejny szokuje. Macierewicz i Misiewicz w miłosnym objęciu

Wszystkie dotychczasowe filmy Vega wyprodukował sam. Wcześniej jego wspólnikiem był Emil Stępień, z którym reżyser "Botoksu" rozstał się w 2016 r. Wtedy też powstała jego spółka – Vega Investments. I jak wynika z dokumentów w Krajowym Rejestrze Sądowym, pełni jedynie funkcję pomocniczą przy zarabianiu na filmach. W dokumentach za 2018 rok Vega ujawnił dane finansowe i sprawozdanie z działalności. Reżyser w spółce jest prezesem zarządu i posiada 98 proc. udziałów. Zysk firmy z ubiegłego roku wypłacił sobie w formie dywidendy. Jego firma pełni funkcję producenta wykonawczego.

   WP.PL
Źródło: WP.PL

"Na dzień 31 grudnia 2018 r spółka odnotowała zysk netto w wysokości 288.836,43 zł. W okresie sprawozdawczym VEGA INVESTMENTS COVERMAN Sp. z o.o. sp. komandytowa zawarła umowę z firmą Showmax na produkcję filmu fabularnego pt. "Plagi Breslau” oraz oraz serialu pt. "Kobiety mafii 2” wraz z nabyciem autorskich praw majątkowych z dnia 30 stycznia 2018 roku” – czytamy w sprawozdaniu.

d1atfkr

Zysk, w porównaniu do tego, co zarabia Vega, nie robi wrażenia. Jednak już majątek firmy oszacowany na 10 mln 844 tys. zł - jak najbardziej. Reżyser, oprócz prowadzenia spółki, ma też jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą "Titanium". Firmę założył w listopadzie 2010 r.

Ile naprawdę Vega zarabia na swoich filmach? Przypomnijmy, że to on jest autorem scenariusza, reżyserem i producentem. Budżety filmów wynoszą ok 5-10 mln złotych. Zyski dla Vegi? Nieoficjalnie - kilka milionów złotych z każdej produkcji.

Reżyser od samego początku przyjął inny model finansowania swoich filmów niż większość polskich producentów, starających się o dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego zdaniem, koszty produkcji filmowych powinni w całości pokrywać prywatni inwestorzy. Według reżysera, taki model sprawia, że na producentach i inwestorach ciąży większe ryzyko, ale w przypadku sukcesu uczestniczą w konsumpcji znacznie większych "kawałków tortu".

d1atfkr

- "Niebezpieczne kobiety" już przy pierwszej wypłacie, czyli w 10 miesięcy od inwestycji, przyniosły inwestorom około 150 procent zysku, a finalnie nawet 250. Nie ma więc w Polsce inwestycji, która przynosiłaby podobne zyski w takim czasie. Uważam, że przez te wszystkie lata na swoim udało mi się zidentyfikować trawiące rynek produkcji patologie i dziś to już nie jest dla mnie gra w rosyjską ruletkę, tylko gromadzenie atutów i osiąganie sukcesu. Mam ogromną satysfakcję, że przy moich filmach inwestorzy nie tylko odbierają włożony kapitał, ale też sporo na nich zarabiają – mówił Vega w "Newsweeku".

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: WP.PL

Według Box Office Poland, jego najpopularniejszym filmem była produkcja z 2016 - "Pitbull. Niebezpieczne kobiety". Obejrzało go blisko 3 mln widzów. To kilkadziesiąt milionów wpływów z biletów.

Z kolei "Botoks", tylko od dnia premiery 29 września 2017 r. do 8 października film zarobił prawie 37 milionów złotych.

d1atfkr

- Pieniądze dają adrenalinę, mogą uzależniać jak narkotyk. Trzeba więc umieć sobie z nimi radzić. Jestem dzieckiem z siódmego piętra na blokowisku. Doświadczyłem ubóstwa. Nosiłem po wsiach ulotki w plecaku, składałem gazety. Mam więc zdrowe podejście do pieniędzy - mówił Vega w "Wyborczej", który na co dzień jeździ Lamborghini wartym ponad 2 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1atfkr

Podziel się opinią

Share
d1atfkr
d1atfkr
Więcej tematów