Trwa ładowanie...
11-12-2014 03:48

Wielu zainteresowanych sprzedażą energii dla drugiej linii metra

Enea, Energa, PKP Energetyka i RWE deklarują udział w przetargu na dostawę prądu na potrzeby II linii warszawskiego metra.

Wielu zainteresowanych sprzedażą energii dla drugiej linii metraŹródło: rp.pl, fot: rp.pl
d36cg9q
d36cg9q

Pierwsza ze spółek już ma kontrakt na przyszłoroczną sprzedaż 100 GWh dla I linii metra. Z kolei RWE, które obsługiwało I linię w tym roku - jak wynika z naszych informacji pozyskanych od zamawiającego - będzie w pierwszych miesiącach 2015 r. dostarczać prąd dla II linii (do końca marca). Umożliwia to zapis dotyczący rozszerzenia obowiązującej jeszcze umowy RWE z metrem.

W postępowaniu ogłoszonym na początku tygodnia spółki walczą o wolumen ponad 26,1 GWh energii. Mają ją dostarczyć od kwietnia do końca przyszłego roku. Oferty mogą spływać do 14 stycznia, a zdecyduje cena. Być może dlatego PGE, które zamierza walczyć teraz w większym stopniu o marże, a nie, jak dotychczas, tylko o zwiększanie wolumenu, na nasze pytania odpowiedziało wymijająco: „Aktualnie analizujemy SIWZ [specyfikację istotnych warunków zamówienia, stanowiącą najważniejszy dokument przetargowy] dla postępowania na zasilanie II linii metra". Także Tauron uzależnia swój udział w przetargu od warunków.

Ta ostrożność wynikać może z faktu, że dziś na tak dużych zamówieniach, jakie złożyło Metro Warszawskie, nie ma istotnego zarobku. Niemniej spółki energetyczne startują niemal we wszystkich przetargach odbywających się w Polsce. Przykładowo Tauron tylko w 2014 r. wziął udział w ponad 900 postępowaniach - w drugiej połowie roku wygrał np. zorganizowane przez Związek Gmin Śląska Opolskiego (na 50 GWh), Gminę Miejską Lubin (180 GWh), Gminę Miasto Częstochowa (37 GWh), Grupę Zakupową Urzędu Miasta Olsztyn (73 GWh) oraz Gminę Świętochłowice (385 GWh).

- Samorząd terytorialny i jednostki administracji państwowej są atrakcyjnymi klientami ze względu m.in. na stabilną sytuację finansową. Dlatego chcemy o nich intensywnie zabiegać także w kolejnych latach - tłumaczy z kolei Sławomir Krenczyk, rzecznik Enei, która w tym roku wygrała m.in. postępowania na sprzedaż energii dla Poznania, Łodzi, Białegostoku, Kędzierzyna-Koźla, a także dla portów morskich w Gdyni i w Szczecinie.

PGE chwali się wygranym postępowaniem na oświetlenie jednostek organizacyjnych miasta stołecznego i sprzedaż energii dla Stadionu Narodowego. Z kolei PKP Energetyka, która sprzedaje prąd do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, planuje udział m.in. w przetargach na energię dla Opola, Centrum Zdrowia Dziecka czy uniwersytetów: Jagiellońskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu.

d36cg9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36cg9q
Więcej tematów