Wielu poznaniaków nie wie, że od 1 stycznia może skorzystać z bezpłatnych porad prawnych
• 1 stycznia 2016 r. w całej Polsce uruchomiono 1,5 tys. punktów bezpłatnych porad prawnych
• W Poznaniu w pierwszym tygodniu w 22 punktach pojawiło się tylko 60 osób
• Z pomocy niestety nie mogą skorzystać wszyscy
Zapewnienie najuboższym obywatelom dostępu do bezpłatnych usług prawnych to wymóg europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Karty Praw Unii Europejskiej. Po latach starań w 2015 r. nareszcie udało się stworzyć stosowną ustawę w tej sprawie, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2016 r.
W całym kraju powstało aż 1,5 tysiąca punktów, w których można uzyskać fachową pomoc od wykwalifikowanego adwokata lub radcy prawnego. W Poznaniu takich punktów jest aż 22 – połowę z nich prowadzą Okręgowa Izba Radców Prawnych oraz Okręgowa Rada Adwokacka, a drugą połowę organizacje pozarządowe.
- Gwarantujemy, że pomocy udzielają osoby, które mają wszystkie wymagane kwalifikacje, przeszły odpowiednie szkolenia i mają za sobą duże doświadczenie – zapewnia Ewa Habryn –Chojnacka, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.
Niestety, z pomocy nie mogą skorzystać wszyscy chętni.
- Ustawa zakłada, że z bezpłatnych porad prawnych mogą skorzystać osoby do 26. roku życia, osoby, które ukończyły 65 lat, a także mieszkańcy korzystający z pomocy społecznej, kombatanci, weterani, osoby mające Kartę Rodziny Dłużej oraz osoby, które zostały poszkodowane w wyniku klęsk żywiołowych, naturalnych lub awarii technicznej – wylicza Stanisław Tamm, Sekretarz Urzędu Miasta Poznania.
W punktach są udzielane porady dotyczące prawa cywilnego, karnego, spadkowego, prawa pracy itd. Radcy i adwokaci pomagają np. w napisaniu pisma rozpoczynającego postępowanie sądowe. Nie pomagają jednak w postępowaniu procesowym, które już się rozpoczęło.
Punkty są czynne od poniedziałku do piątku cztery godziny dziennie, ale w różnych porach, aby każdy miał szansę je odwiedzić bez konieczności brania dnia wolnego w pracy.
W pierwszym tygodniu punkty odwiedziło jednak tylko 60 osób, ponieważ większość poznaniaków nie ma pojęcia o tym, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej.
- Ludzie boją się prawa, bo go nie znają, są przekonani, że nie pomoże im w rozwiązaniu swoich problemów, a często się okazuje, że jest inaczej, trzeba tylko wiedzieć, co zrobić i właśnie w tym staramy się pomagać – mówi Zbigniew Tur, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.
Listę punktów, gdzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Poznania: http://www.poznan.pl/pomocprawna.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .