Trwa ładowanie...
ddel54q

Wielu poznaniaków nie wie, że od 1 stycznia może skorzystać z bezpłatnych porad prawnych

• 1 stycznia 2016 r. w całej Polsce uruchomiono 1,5 tys. punktów bezpłatnych porad prawnych
• W Poznaniu w pierwszym tygodniu w 22 punktach pojawiło się tylko 60 osób
• Z pomocy niestety nie mogą skorzystać wszyscy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielu poznaniaków nie wie, że od 1 stycznia może skorzystać z bezpłatnych porad prawnych
(WP, Fot: Zenon Kubiak)
ddel54q

Zapewnienie najuboższym obywatelom dostępu do bezpłatnych usług prawnych to wymóg europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Karty Praw Unii Europejskiej. Po latach starań w 2015 r. nareszcie udało się stworzyć stosowną ustawę w tej sprawie, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2016 r.

W całym kraju powstało aż 1,5 tysiąca punktów, w których można uzyskać fachową pomoc od wykwalifikowanego adwokata lub radcy prawnego. W Poznaniu takich punktów jest aż 22 – połowę z nich prowadzą Okręgowa Izba Radców Prawnych oraz Okręgowa Rada Adwokacka, a drugą połowę organizacje pozarządowe.

- Gwarantujemy, że pomocy udzielają osoby, które mają wszystkie wymagane kwalifikacje, przeszły odpowiednie szkolenia i mają za sobą duże doświadczenie – zapewnia Ewa Habryn –Chojnacka, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

ddel54q

Niestety, z pomocy nie mogą skorzystać wszyscy chętni.

- Ustawa zakłada, że z bezpłatnych porad prawnych mogą skorzystać osoby do 26. roku życia, osoby, które ukończyły 65 lat, a także mieszkańcy korzystający z pomocy społecznej, kombatanci, weterani, osoby mające Kartę Rodziny Dłużej oraz osoby, które zostały poszkodowane w wyniku klęsk żywiołowych, naturalnych lub awarii technicznej – wylicza Stanisław Tamm, Sekretarz Urzędu Miasta Poznania.

W punktach są udzielane porady dotyczące prawa cywilnego, karnego, spadkowego, prawa pracy itd. Radcy i adwokaci pomagają np. w napisaniu pisma rozpoczynającego postępowanie sądowe. Nie pomagają jednak w postępowaniu procesowym, które już się rozpoczęło.

Punkty są czynne od poniedziałku do piątku cztery godziny dziennie, ale w różnych porach, aby każdy miał szansę je odwiedzić bez konieczności brania dnia wolnego w pracy.

ddel54q

W pierwszym tygodniu punkty odwiedziło jednak tylko 60 osób, ponieważ większość poznaniaków nie ma pojęcia o tym, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej.

- Ludzie boją się prawa, bo go nie znają, są przekonani, że nie pomoże im w rozwiązaniu swoich problemów, a często się okazuje, że jest inaczej, trzeba tylko wiedzieć, co zrobić i właśnie w tym staramy się pomagać – mówi Zbigniew Tur, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

Listę punktów, gdzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Poznania: http://www.poznan.pl/pomocprawna.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

ddel54q

Podziel się opinią

Share
ddel54q
ddel54q
Więcej tematów