Trwa ładowanie...
d3p098k

Wielotysięczny protest przeciwko "Charlie Hebdo" w Karaczi

Tysiące ludzi przeszły ulicami pakistańskiego miasta Karaczi w proteście przeciwko publikacji w ubiegłym tygodniu karykatury Mahometa przez tygodnik "Charlie Hebdo". To największa taka manifestacja od zamachu na redakcję pisma w Paryżu 7 stycznia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest w Karaczi, Pakistan
Protest w Karaczi, Pakistan (AFP, Fot: RIZWAN TABASSUM)
d3p098k

- Precz z "Charlie Hebdo", przecz ze świętokradcami - skandowali manifestanci zebrani z inicjatywy ruchu polityczno-religijnego Sunni Tehreek, utworzonego na początku lat 90. w obronie interesów jednego z nurtów islamu - Barelvi.

AFP pisze, że członkowie tego nurtu byli długo uważani za bardziej umiarkowanych i mniej konserwatywnych, ale w ostatnich latach doszło do pewnej radykalizacji, m.in. w kwestii poglądów na bluźnierstwo.

Prawo Pakistanu przewiduje nawet karę śmierci dla winnych zniewagi Mahometa. Pakistańskie władze jednym głosem potępiały publikację karykatury proroka, która ukazała się na pierwszej stronie "Charlie Hebdo" w ubiegłym tygodniu - w pierwszym wydaniu po zamachu dżihadystów w redakcji, w którym zginęło 12 osób.

d3p098k

W piątek w zeszłym tygodniu fotoreporter AFP został ciężko ranny w wyniku postrzelenia z broni palnej w Karaczi podczas małej manifestacji przeciwko "Charlie Hebdo", która przerodziła się w konfrontację między siłami bezpieczeństwa a protestującymi.

W 200-milionowym Pakistanie słychać wezwania do nowych demonstracji w najbliższy piątek.

W sąsiednim Afganistanie kilkadziesiąt osób demonstrowało pokojowo przed francuską ambasadą w Kabulu. Ludzie skandowali: "Francjo, jesteś szatanem".

Zobacz również wideo: Marsz przeciwko terroryzmowi w Paryżu

d3p098k

Podziel się opinią

Share
d3p098k
d3p098k
Więcej tematów