Trwa ładowanie...
14-12-2015 04:05

Wielotysięczne demonstracje przeciwników brazylijskiej prezydent Rousseff

Dziesiątki tysięcy Brazylijczyków demonstrowały w niedzielę na ulicach największego miasta kraju Sao Paulo domagając się ustąpienia prezydent Dilmy Rousseff. Mniejsze demonstracje odbyły się w innych miastach.

Wielotysięczne demonstracje przeciwników brazylijskiej prezydent RousseffŹródło: PAP/EPA, fot: Sebastiăo Moreira
d2od5o7
d2od5o7

Demonstranci, których liczbę ocenia się na ok. 40 tys., przeszli główną arterią Sao Paulo - Avenida Paulista niosąc olbrzymie plakaty z karykaturami Rousseff i jej poprzednika Luiza Inacio Lula da Silva ubranymi w stroje więzienne.

"To jest tylko wstęp, w styczniu będzie wielka mobilizacja" - powiedziała jedna z demonstrantek, 35-letnia Paloma Morena.

W parlamencie Brazylii trwa, rozpoczęta 2 grudnia, procedura postawienia Rousseff w stan oskarżenia (impeachment). Jest ona oskarżona m. in. o pogwałcenie przepisów ustawy o budżecie państwa zarządzając zwiększenie wydatków ponad dozwolony limit podczas kampanii o przed wyborami w 2014 r., w rezultacie których została wybrana na drugą kadencję.

Dla Brazylijczyków bardziej niepokojąca jednak jest najgorsza od 25 lat recesja gospodarcza i korupcyjny skandal w państwowym koncernie naftowym Petrobras. Śledztwo w sprawie tej afery nie objęło jeszcze Rousseff jednak wielu zadaje sobie pytanie jak mogła nie wiedzieć o korupcji skoro była prezesem koncernu w latach 2003-2010.

d2od5o7

"Inflacja bije rekordy, bezrobocie jest szokująco wysokie a my nic nie dostajemy w zamian za płacone podatki" - powiedział 47-letni ekonomista Andre Patrao, który uczestniczył w demonstracji w Rio de Janeiro.

Zobacz także: "Podczas igrzysk ryzyko zamachów wzrasta". Francuzi szkolili Brazylijczyków

d2od5o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2od5o7
Więcej tematów