Trwa ładowanie...
d3c7x4p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wielotysięczna demonstracja rodzin zaginionych studentów w Meksyku

Ulicami stolicy Meksyku przeszły tysiące członków rodzin zaginionych rok temu 43 studentów domagając się od władz przyspieszenia śledztwa w celu wyjaśnienia ich losów oraz pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielotysięczna demonstracja rodzin zaginionych studentów w Meksyku
(PAP/EPA, Fot: ULISES RUIZ BASURTO)
d3c7x4p

Demonstranci przeszli główną arterią miasta Meksyk - Paseo de la Reforma w kierunku historycznego placu Zocalo. Nieśli plakaty ze zdjęciami zaginionych; niektórzy pomalowali twarze na czerwono protestując w ten sposób nasilającej się fali przemocy w kraju.

Rodzice zaginionych kwestionują prawdziwość oficjalnej wersji rządu, według której policja w mieście Iguala, w stanie Guerrero, przekazała studentów gangowi kryminalistów, którzy ich zabili. Domagają się aby śledztwo przekazano specjalnej grupie prokuratorów, którzy pracowaliby pod nadzorem międzynarodowym.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto, wychodząc naprzeciw temu żądaniu, zapowiedział utworzenie specjalnego urzędu prokuratorskiego, który zajmie się wyjaśnieniem losów wszystkich zaginionych.

d3c7x4p

Dotychczas na wysypisku śmieci w mieście Iguala znaleziono zwęglone fragmenty kości zaledwie 2 zaginionych, których zidentyfikowano na podstawie badań DNA.

Zdaniem niezależnych ekspertów, studenci zostali zamordowani bowiem przypadkowo wsiedli do autobusu przewożącego ładunek narkotyków a miejscowa policja nie uczyniła niczego aby przyjść im z pomocą.

Według danych oficjalnych, w latach 2007-2015 w Meksyku zaginęło ponad 25 tys. osób. Niezidentyfikowane zwłoki, najczęściej ofiar walk gangów narkotykowych, są często znajdowane w zbiorowych grobach i innych miejscach. Jednak większość zaginionych znika bez śladu.

d3c7x4p

Podziel się opinią

Share

d3c7x4p

d3c7x4p
Więcej tematów